banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Biuletyn Informacyjny nr 277 z dnia 13 lutego 2014 r.
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 435 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 530 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2014-02-12] Biuletyn Informacyjny nr 277 z dnia 13 lutego 2014 r.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie refundowania wynagrodzeń uczniów.

Informujemy, że w Dzienniku Ustaw z dnia 30.12.2013 r. poz. 1671 zamieszczone jest Rozporządzenie Ministra PiPS z dnia 19 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom. Rozporządzenie zmieniło brzmienie § 11 na „ Pomoc jest udzielana do dnia 30 czerwca 2014r.” Proszę zwrócić uwagę, że nie ma już określenia, że realizacja podpisanych w tym czasie umów nastąpi nie później niż do dnia 31.07.2016r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z 19.12.2013r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom
§ 1.
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków
Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz. U. Nr 77, poz. 518, z późn. zm.3)  § 11 otrzymuje brzmienie: „§ 11. Pomoc jest udzielana do dnia 30 czerwca 2014 r.”.
§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. - Minister Pracy i Polityki Społecznej: W. Kosiniak-Kamysz

Stawki preferencyjne podatku od nieruchomości

Urząd Miasta Nowego Sącza przypomina, że na terenie Miasta Nowego Sącza obowiązują zróżnicowane stawki podatku od nieruchomości. Podstawowa stawka podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wynosi obecnie 18,50 zł/m2 rocznie. W ramach działań zmierzających do tworzenia sprzyjających warunków prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzone zostały preferencyjne stawki podatku od nieruchomości w wysokości 12,92 zł/m2 albo 9,23 zł/m2 rocznie, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Ze stawki preferencyjnej podatku od nieruchomości, może skorzystać przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie rzemiosła zanikającego, a mianowicie:
a) w wysokości 12,92 zł/m2 w przypadku działalności gospodarczej obejmującej: szewstwo naprawkowe i miarowe, krawiectwo naprawkowe i miarowe, usługi zegarmistrzowskie polegające na naprawie zegarków i zegarów, usługi fotograficzne tradycyjne, antykwariaty, parasolnictwo, wykonywanie i naprawę obuwia ortopedycznego, introligatorstwo polegające na oprawie starych ksiąg, konserwację dzieł sztuki, oprawę obrazów metodą tradycyjną,
b) w wysokości 9,23 zł/m2 w przypadku działalności gospodarczej obejmującej: modniarstwo, gorseciarstwo na miarę, witrażownictwo, garncarstwo, zduństwo, rymarstwo, snycerstwo.
Stawki preferencyjne podatku od nieruchomości z uwagi na ich pomniejszoną wysokość w stosunku do stawki podstawowej tego podatku, stanowią pomoc de minimis i mogą być stosowane przez podatników, którzy w okresie trzech ostatnich lat uzyskali pomoc de minimis o wartości nieprzekraczającej 200 tys. euro oraz spełniają inne warunki określone w przepisach prawa w zakresie pomocy publicznej. Aby skorzystać ze stawki preferencyjnej podatku od nieruchomości, należy złożyć informację/deklarację na podatek od nieruchomości, a w przypadku wcześniejszego złożenia tej informacji/deklaracji – jej korektę, w której należy zadeklarować powierzchnię do opodatkowania stawką preferencyjną. Jednocześnie należy przedłożyć następujące dokumenty: oświadczenie o rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy oraz dwa poprzedzające go lata kalendarzowe albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z 29 marca 2010 r., w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53,poz. 311 z późn. zm.).

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Wymiaru i Księgowości Podatków Urzędu Miasta Nowego Sącza (tel. 18 448 65 27, 18 448 65 35).


Gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie – praktyczny poradnik


Na stronie internetowej Związku Rzemiosła Polskiego ukazała się następująca informacja:
"Gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie jest zagadnieniem obszernym i skomplikowanym prawnie. Duża dynamika zmian prawa odnoszącego się do postępowania z odpadami utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorstw i powoduje stan niepewności prawnej. Od 2001 r. zanotowano kilkaset zmian dotyczących przepisów o ochronie środowiska. Dotyczyły one wszystkich regulacji środowiskowych, w tym odpadów. Mimo tego nadal nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że podlegają rygorystycznym wymogom ochrony środowiska. Nawet właściciele niewielkich firm mają do spełnienia szereg obowiązków wynikających z ustaw środowiskowych. Nieprzestrzeganie przepisów skutkować może zastosowaniem kar finansowych, ale również wstrzymaniem funkcjonowania przedsiębiorstwa".
W celu ułatwienia przedsiębiorcom właściwego postępowania z odpadami w zakładzie opracowano podręcznik, który można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pod adresem:

http://www.zrp.pl/LinkClick.aspx?fileticket=XCyA2gtN79c%3d&tabid=36&language=pl-PL


Sakra Biskupia ks. Jana Piotrowskiego i ks. Stanisława Salaterskiego


Na zaproszenie Biskupów Nominatów delegacja Cechu w składzie: Cechmistrz p. Jan First, Podstarsi Cechu: panowie Andrzej Maciuszek i Andrzej Danek, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Tadeusz Szewczyk oraz Dyrektor Biura Cechu p. Urszula Gołąb, wzięła w dniu 25 stycznia br. udział w uroczystościach święceń biskupich w Katedrze Tarnowskiej. Dotychczasowi cenieni proboszczowie ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli sakrę biskupią Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i zagranicy. Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż a współkonsekratorami Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz biskup senior Władysław Bobowski. W uroczystości wzięli udział biskupi, przedstawiciele prawosławia i Kościoła greckokatolickiego, a także kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele krajów misyjnych, świata nauki, parlamentarzyści, samorządowcy i wierni diecezji tarnowskiej. Obecnych było ok. 30 biskupów i ponad 200 kapłanów.

Odejście rzemieślnika

W dniu 27 stycznia 2014 r. zmarł mistrz kominiarski Piotr Długosz.
Ur. 26.06.1939 r – wybitny fachowiec, nauczyciel zawodu, członek Cechu od 1988 r, długoletni chorąży Pocztu Sztandarowego naszej organizacji, odznaczony złotym Medalem im. Jana Kilińskiego Związku Rzemiosła Polskiego, Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej w Nowym Sączu. Statuetką Zarządu Cechu „Za Zasługi dla Rzemiosła”.
Będzie nam go brakowało. Niech spoczywa w pokoju!

Nowy Proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Ks. Biskup Andrzej Jeż mianował nowego proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu Ks. dra Jerzego Jurkiewicza, wikariusza biskupiego do spraw zakonnych. Po nominacji ks. Proboszcz powiedział: "… Mojej nominacji na proboszcza towarzyszy wdzięczność Księdzu Biskupowi, radość i troszkę niepokój, bo to nowa rzeczywistość, nowe doświadczenie. Wychowałem się w parafii, w której czczony był obraz Przemienienia Pańskiego, teraz do Przemienienia Pańskiego wracam. Bycie proboszczem dzisiaj to jest otwartość na każdego człowieka (...) To jest przyszłość Kościoła i Ojczyzny " Ks. dr Jerzy Jurkiewicz urodził się 26.09.1967 r w Jastrzębi, woj. Małopolskie. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1992 z rąk biskupa Józefa Życińskiego. W latach 1993 - 1998 odbył studia z Filologii Klasycznej na KUL. W latach 1998-2004 pełnił funkcję prefekta w Seminarium Duchownym w Tarnowie. Od 1998 r. jest wykładowcą języka łacińskiego, greckiego i Historii Kościoła w tarnowskim Seminarium. W 1999 roku uzyskał tytuł licencjata teologii, a w 2006 doktorat z teologii. Od roku 2006 pełnił funkcję Przewodniczącego Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Posiedzenie Zarządu

W dniu 29 stycznia br. odbyło się posiedzenie Zarządu Cechu. Podczas spotkania: przyjęto plan pracy Zarządu na I półrocze 2014 r., zapoznano się ze wstępną informacja o wyniku finansowym za rok 2013, omówiono działalność szkół cechowych oraz wyniki w nauce w szkołach cechowych, omówiono sprawy bieżące i rozpatrzono wolne wnioski.

Zabawa Karnawałowa

Tegoroczna zabawa karnawałowa rzemiosła zgromadziła w dniu 1 lutego br. w Kompleksie "PLATINUM" nad Łubinką niemal 120 osób. Zgromadzonych rzemieślników i osoby im towarzyszące powitali Podstarszy Cechu p. Andrzej Maciuszek i Dyrektor Biura Cechu p. Urszula Gołąb. Muzyka była przednia, potrawy wykwintne, towarzystwo doborowe. Goście w szampańskich nastrojach opuścili parkiet grubo po północy. Kto nie był – niech żałuje!

Zaproszenie na Sympozjum

   Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie zaprasza do uczestnictwa w Sympozjum „ Współczesne Wyzwania Prawa Pracy”
które odbędzie się 19 lutego br. o godz. 9:30 w Krakowskiej Akademii im A. Frycza Modrzewskiego, Kraków ul. Gustawa Herlinga Grudzińskiego 1, aula A-026, połączonym z podsumowaniem cyklu debat "Gospodarka-Prawo-Społeczeństwo-Zarządzanie"
   Osoby chcące uczestniczyć w Sympozjum jako słuchacze (bierne uczestnictwo) proszone są o przesłanie zgłoszenia na podany niżej adres e-mail zawierający imię i nazwisko oraz nazwę reprezentowanej firmy lub instytucji w terminie do dnia 17.02.2014 r.
   Osoby które chciałyby się włączyć w organizację Sympozjum oraz firmy które chciałyby uczestniczyć z możliwością prezentacji proszone są kontakt telefoniczny lub e-mail. Więcej informacji można uzyskać koordynatora Sympozjum:
Wojciech Dyląg emailil: wojciech.dylag@krakow.pip.gov.pl lub tel. 12 424-04-69, 600-009-495 (w godz. 7:00-15:00).
UCZESTNICTWO W SYMPOZJUM JEST BEZPŁATNE.  OIP NIE ZWRACA KOSZTÓW PRZEJAZDU ANI NOCLEGU.

Nieuczciwa konkurencja wyrasta z niejasnego prawa
/Wywiad Cechmistrza p. Jana Firsta  dla Dobrego Tygodnika Nowosądeckiego /


To był trudny rok dla sądeckich rzemieślników. Kryzys dał im się we znaki. Niemniej, nie on a nieuczciwa konkurencja, niejasne przepisy prawa i niewłaściwe gospodarowanie środkami unijnymi są ich największą zmora. Mimo przeciwności wchodzimy w nowy rok z optymizmem. Nasz Cech stale się powiększa, a to dobry znak. Zrzeszamy już 367 osób.
- A czego życzą sobie rzemieślnicy?
- By sytuacja w kraju się ustabilizowała i miejmy nadzieję, że zażegnaliśmy już kryzys. Znów przezywamy powrót do szkół zawodowych. W końcu dostrzeżono, że nie wszyscy muszą być magistrami. Cóż z tego, że młodzi są wykształceni, a pracy nie mają.
- W rzemiośle zawsze jest praca?
- Niestety też mamy przestoje. To wina nie tyle kryzysu, i nieuczciwej konkurencji. A to jest wynikiem niejasnego prawa. Cóż z tego, że miasto jest przychylne przedsiębiorcom, kiedy samorządy mają ograniczone możliwości. Jasność i stabilność przepisów leży po stronie rządu. Tymczasem dziś jest tak, że każdy inaczej interpretuje przepisy. Spójrzmy tez na Fundusz Pracy. Zamiast na walkę z bezrobociem, tworzenie nowych stanowisk, środki przeznacza się na szkolenia. I mamy świetnie przeszkolonych, ale nadal bezrobotnych. Środki płynące z Unii Europejskiej też deprawują i powodują nieuczciwa konkurencje na rynku usługowym. Efekty są takie, że ten kto skorzystał z dotacji po dwóch latach likwiduje działalność, ale w międzyczasie zakład musi zamknąć inny przedsiębiorca, który uczciwie pracował. Niestety wykończyły go niskie ceny usług proponowane przez konkurenta, który otrzymał pieniądze unijne. One nie powinny być rozdawane, a udzielne w formie niskoprocentowej pożyczki. Znam przypadki nieuczciwych przedsiębiorców, którzy wzięli dotację, powiesili szyld, a nadal pracują za granicą.

Powitanie nowego proboszcza.


W dniu 9 lutego br. Starszy Cechu, Prezes Jan First wziął udział w Mszy Świętej rozpoczynającej posługę nowego proboszcza parafii farnej, ks. dra. Jerzego Jurkiewicza. Na urząd proboszcza najważniejszej parafii na Sądecczyźnie i jednej z najważniejszych w Diecezji  Tarnowskiej wprowadził ks. Jurkiewicza ks. infułat Adam Kokoszka, wikariusz biskupi, odczytując dekret nominacyjny bpa ordynariusza Andrzeja Jeża z 25 stycznia i przekazując nowemu proboszczowi symboliczne klucze do świątyni. Swoje pierwsze kazanie w Bazylice św. Małgorzaty ks. Jurkiewicz rozpoczął słowami św. Pawła: „Staję przed Wami w słabości i bojaźni, i z wielkim drżeniem”. Uroczystość miała bogatą oprawę liturgiczną, zgromadziła kilkudziesięciu kapłanów, m.in. członków kapituły kolegiackiej i proboszczów innych sądeckich parafii. Podczas mszy św. Cechmistrz p. Jan First (pełniący również funkcję Przewodniczącego Rady Parafialnej w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu) powiedział: "Będziesz naszym duszpasterzem, będziesz nam głosił Chrystusa, będziesz przewodniczył nam w drodze do zbawienia. W tej trudnej i odpowiedzialnej posłudze niech Ci obficie błogosławi Pan Bóg i darzy Swymi łaskami. Matka Boża, matka kapłanów, niech oręduje za Tobą i wspiera Cię u Swego Syna, najwyższego Kapłana. My zaś parafianie deklarujemy, że będziemy się modlić za Ciebie przed cudownym obliczem Pana Jezusa Przemienionego, którego sanktuarium będziesz kustoszem. Niech Pan Jezusa ma Cię w opiece.
Szczęść Boże Księże Proboszczu!
".
16 lutego 2014 r. w parafii św. Małgorzaty odbędzie się następna wielka uroczystość: msza św. prymicyjna biskupa Jana Piotrowskiego.

Wyższa refundacja składek dla przedsiębiorców niepełnosprawnych


Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna ze względu na zmianę podstawy naliczania kwoty składek opłacanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zwiększy się refundacja  za osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi, które prowadzą własną firmę. Obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są przez PFRON refundowane do wysokości 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok, które jest ogłaszane w obwieszczeniu przez ministra pracy i polityki społecznej. Oznacza to, że za 2014 rok niepełnosprawny przedsiębiorca może uzyskać z PFRON do 618,54 zł refundacji, zależnie od stopnia niepełnosprawności.

Z prac Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego i Samorządów Gospodarczych

Cechmistrz p. Jan First z ramienia Cechu zasiada w Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego i Samorządów Gospodarczych. Przytaczamy w sposób dosłowny fragment protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji:
„ Pan Jan First (…) wskazał, że województwo podkarpackie razem z Tarnowem lobbują za powstaniem drogi ekspresowej przebiegającej m.in. przez Tarnów, Gorlice, a na Podkarpaciu przez Jasło, Krosno, aż do dawnego polsko-słowackiego drogowego przejścia granicznego w Barwinku. Podniósł, że podczas gdy w regionie sądeckim będziemy się sprzeczać i podkreślać swoje zasługi to tam się dogadają i tam właśnie ta droga powstanie. Pan Jan First zaznaczył, że podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Pan Andrzej Czerwiński nawoływał, aby zrobić wszystko, aby przystąpić do projektu tej drogi w 2014 roku, natomiast według Pana Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego przygotowanie opinii środowiskowej zajmie około 3 lata o ile nie będzie żadnych sprzeciwów i kontrowersji wokół tej sprawy. Dopiero po uzyskaniu opinii środowiskowej można myśleć o stworzeniu projektu. Pan Jan First przypomniał, że według opinii Pana Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego ta droga nie powstanie przez najbliższe 10 lat. Zauważył, że należałoby się zastanowić nad modernizacją istniejącej drogi Brzesko – Nowy Sącz, poprzez budowę trzech pasów ruchu. Podniósł, że Nowy Sącz nigdy nie będzie miastem turystycznym w pełnym tego słowa znaczeniu. Poparł wniosek Przewodniczącego Komisji, aby tematem następnego spotkania były problemy związane z projektowaniem i przewidywaniami na najbliższy okres programowania 2014 - 2020. Pan Jan First poinformował, że duzi przedsiębiorcy działający na terenie Nowego Sącza, doskonale dadzą sobie radę, nawet pomimo powstającej konkurencji. Drobni kupcy i rzemieślnicy mają ogromne problemy. Zadał pytanie ile jest jednoosobowych firm działających na terenie miasta, ile firm jest w stanie zawieszenia, a ilu jest takich, co skorzystało z dotacji z urzędów pracy i fikcyjnie działają. Podniósł, że to dzisiaj odbywające się posiedzenie jest już drugim posiedzeniem Komisji, które nic nie wnosi, a parlamentarzyści licytują się pomiędzy sobą swoimi zasługami”.
==========================================================
opr.: P. Tengowski





 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl