|
|
Autor wpisu:
Urszula
Liczba obrazów:
29 fotografii
Odzwiedziny:
1128 wejść
Data utworzenia:
15 styczeń 2024
|
|
|
|
Autor wpisu:
Urszula
Liczba obrazów:
10 fotografii
Odzwiedziny:
1146 wejść
Data utworzenia:
14 grudzień 2023
|
|
|
|
[2010-11-25] Wystąpienie Cechmistrza podczas Święta Szkół Cechowych |
Szanowni Państwo
Drodzy uczniowie szkół cechowych
Pozwólcie, że swoje wystąpienie zacznę od pewnej historii. W dniu 15 czerwca 1934 roku przed budynkiem Klubu Towarzyskiego przy ulicy Foksal w Warszawie został zamordowany przez członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów wicepremier rządu polskiego, minister spraw wewnętrznych, syn Ziemi Sądeckiej pułkownik Bronisław Pieracki. Aby uczcić pamięć ministra, pośmiertnie awansowanego do rangi generała Sądeczanie zbudowali Dom Strzelecki imienia Bronisława Pierackiego.
W tym, jeszcze pachnącym świeżą farbą Domu odbyła się w 1938 roku uroczystość zakończenia roku szkolnego w objętej patronatem przez rzemiosło sądeckie Zawodowej Szkole Dokształcającej w Nowym Sączu. W ceremonii, szeroko opisanej przez „Głos Podhala” uczestniczyli duchowni, przedstawiciele najwyższych władz Starostwa i Miasta, Izby Rzemieślniczej oraz okolicznych cechów. Uroczystości przewodził Cechmistrz Chrześcijańskiego Cechu Zbiorowego prezes Józef Homecki. Jak zanotował ówczesny dziennikarz, cytuję: „Pilnej młodzieży zostały wręczone nagrody, ofiarowane przez Izbę Rzemieślniczą, Cechy i Kasę Oszczędności Nowego Sącza”. Koniec cytatu.
Po 72 latach spotykamy się ponownie w tym samym, dziś pięknie odnowionym budynku. I tak jak przed laty, spotykamy się po Mszy Świętej w tym samym kościele na Starym Cmentarzu, a ja – Cechmistrz tego samego, choć noszącego nieco inną nazwę Cechu mam zaszczyt przewodniczyć uroczystości, której głównymi bohaterami są reprezentanci młodzieży rzemieślniczej. Muszę Państwu też powiedzieć, że osobiście znałem Józefa Homeckiego. Historia zatoczyła koło i na tym, jakże bezpośrednio dotyczącym nas przykładzie możemy prześledzić tradycję, docenić łączność pokoleń i wydarzeń. Wszak wczoraj – to dziś, tylko trochę dawniej.
Szanowni Państwo, Droga Młodzieży
Dziś, spotykając się na kolejnym Święcie Szkół Cechowych przyjmujemy do grona uczniów naszych szkół młodych ludzi, młodych obywateli, którzy za lat kilka zasilą kadry naszego, rodzimego rzemiosła i wkroczą na trudną drogę samodzielnej działalności gospodarczej. Dziś zostaliście pasowani na uczniów i złożyliście ślubowanie, które zostanie z wami na całe życie. To Wy, Drodzy Uczniowie przejmiecie po nas sztafetę dziejową i troszczyć się będziecie nie tylko o pomyślność własną, ale i o kształt i zasobność Sądecczyzny, o dobro naszej Małej Ojczyzny, podobnie jak to obecnie staramy się czynić my, rzemieślnicy i przedstawiciele samorządu gospodarczego naszej ziemi. Ufam, że nie zabraknie wam na tej, często ciernistej drodze wytrwałości i determinacji. Mam nadzieję, że waszym udziałem stanie się sukces w realizacji powziętych zamierzeń. Serdecznie wam tego życzę.
Ze swojej strony pragnę zadeklarować, że my, wasi nauczyciele zawodu i pedagodzy dołożymy wszelkich sił, by nauczyć Was nie tylko wszelkich umiejętności profesjonalnych, ale i postaramy się wpoić wam zasady etyki zawodowej i godnego postępowania w życiu pozazawodowym. Ale to od was, Droga Młodzieży zależy w głównej mierze na ile zechcecie z naszego trudu skorzystać i przyswoić sobie zasady bycia dobrym fachowcem, dobrym obywatelem i co najistotniejsze dobrym człowiekiem. Tak dobrym jak widniejący na sztandarze naszej szkoły patron rzemiosła św. Józef i jak patronujący temu budynkowi wybitny polski patriota gen. Bronisław Pieracki.
Życzę Wam powodzenia.
|
|
|