|
|
Autor wpisu:
Urszula
Liczba obrazów:
29 fotografii
Odzwiedziny:
1128 wejść
Data utworzenia:
15 styczeń 2024
|
|
|
|
Autor wpisu:
Urszula
Liczba obrazów:
10 fotografii
Odzwiedziny:
1146 wejść
Data utworzenia:
14 grudzień 2023
|
|
|
|
[2010-04-29] Współpraca na rzecz rozwoju gospodarki innowacyjnej |
W sądeckim ratuszu podpisano umowę o współpracy na rzecz rozwoju gospodarki innowacyjnej w Małopolsce Południowo-Wschodniej. Stronami są Miasto Nowy Sącz, Fundacja Rozwoju Edukacji i Nauki, Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A., Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, Grupa Wiśniowski, dr Ząber Sp. z o.o., Gór- Stal Sp. z o.o, Sądecka Izba Gospodarcza, Newag S.A., Fakro. Sp. z o.o., Novitus S.A., BCS Polska Sp. z o.o. Efektem porozumienia jest także inicjatywa powołania konsorcjum naukowo-edukacyjno-przemysłowego, którego koncepcję merytoryczną i organizacyjną przygotuje Fundacja Rozwoju Edukacji i Nauki, natomiast koordynację logistyczną i administracyjną zapewni Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A. Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak zapewnił, że miasto wspierać będzie realizację przedsięwzięć i dążyć do rozwoju silnego bieguna wzrostu gospodarki innowacyjnej w Małopolsce Południowo-Wschodniej i zapewnienia w ten sposób bardziej zrównoważonego rozwoju regionu. Cel ten jest bezpośrednio związany ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego i Regionalną Strategią Innowacyjną. Strony zadeklarowały współpracę w celu pełnego wykorzystania potencjału rozwojowego skupionego w Małopolsce, zwłaszcza w Mieście Nowym Sączu, Tarnowie oraz powiatach tarnowskim i nowosądeckim.
Strony Umowy będą prowadziły uzgodnione wspólnie działania, zmierzające do osiągnięcia powyższego celu, w pierwszym rzędzie poprzez realizację wspólnych projektów i działań w następujących kierunkach zaproponowanych przez Fundację Rozwoju Edukacji i Nauki z siedzibą w Tarnowie:
1. Opracowanie modelu generowania i wdrażania innowacji, który w większym stopniu, niż obecnie, uwzględniałby realne potrzeby gospodarki i administracji regionalnej.
2. Utworzenie w Małopolsce Południowo-Wschodniej centrum innowacji, mającego skutecznie i efektywnie wspierać opracowanie i wdrożenie przedsięwzięć innowacyjnych, w obszarze technologii, organizacji oraz edukacji.
3. Utworzenie parku technologicznego dla Małopolski Południowo-Wschodniej w Tarnowie i Nowym Sączu pod nazwą: EduTechMed, generującego środowisko dla dynamicznych i innowacyjnych przedsiębiorstw oraz instytucji otoczenia biznesu.
W jaki sposób zostaną zrealizowane powyższe cele? Nowy model systemu innowacyjnego oparty na odmiennym od obecnego podejściu do generowania i wdrażania innowacji powstających w sferze B+R, zostanie opracowany przy ścisłej współpracy środowiska naukowo-edukacyjnego i gospodarczego. Zamiast dominującego obecnie podejścia typu „tłoczenie innowacji”, charakteryzującego się tym, że prace naukowe prowadzone są bez głębszego rozpoznania potrzeb i możliwości ich zastosowania oraz doprowadzane są tylko do etapu publikacji lub prototypu laboratoryjnego, co niesie za sobą niedopasowanie oferty jednostek naukowych do oczekiwań i potrzeb gospodarki, zostanie opracowany i przetestowany model oparty na podejściu typu „ssanie innowacji” zakładający generowanie innowacji na zapotrzebowanie ich odbiorców.
Strony podejmą wspólne działania zmierzające do utworzenia centrum innowacji, którego celem będzie skuteczniejsze wdrażanie innowacji w gospodarce i administracji poprzez realizowanie ścisłej współpracy środowiska naukowo-edukacyjnego i gospodarczego.
Powstały ośrodek będzie miał za zadanie:
1. Prowadzić selekcję, wspomagać opracowanie i wdrożenie przedsięwzięć innowacyjnych w ramach stworzonej struktury organizacyjnej, łączącej pomoc ekspercką typu „coaching” ze wsparciem finansowym na różnych poziomach rozwoju przedsięwzięcia, we współpracy z zainteresowanymi odbiorcami innowacji.
2. Łączyć w jednej sieci współpracy, opartej na zaawansowanych rozwiązaniach telekomunikacyjnych, uczestników Regionalnego Systemu Innowacji z różnych sektorów: przedsiębiorstw, innowatorów indywidualnych, uczelni i instytutów badawczych, jednostek i agend samorządowych, instytucji otoczenia biznesu, jednostek finansowych, itd.
3. Upowszechniać w społeczeństwie regionu postawy proinnowacyjne i wiedzę o tej sferze oraz służyć pomocą w podejmowaniu działalności innowacyjnej.
4. Wspierać zrównoważony rozwój regionu poprzez inicjowanie przedsięwzięć innowacyjnych w Małopolsce Południowo-Wschodniej.
5. Umożliwiać włączanie się do realizacji celów Regionalnej Strategii Innowacyjnej Województwa Małopolskiego każdemu zainteresowanemu podmiotowi, niezależnie od lokalizacji, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii telekomunikacyjnych.
6. Pełnić rolę ośrodka eksperckiego w ramach Regionalnego Systemu Innowacyjnego i koordynatora przepływu innowacji w regionie.
Strony będą dążyć do utworzenia w Nowym Sączu i Tarnowie parku technologicznego pn. EduTechMed, który będzie docelowo stanowić:
1. Centrum regionalne skupiające polskich i światowych liderów nowoczesnych technologii oraz zapewniające im optymalne warunki dla wdrażania technologii.
2. Ośrodek kształcenia kadr dla nowoczesnej gospodarki na najwyższym poziomie.
3. Silne zaplecze B+R dla gospodarki Małopolski Południowo-Wschodniej.
Wizja Parku będzie uwzględniać priorytety Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego i lokalnych strategii rozwoju Miasta Tarnowa, Nowego Sącza, oraz powiatów tarnowskiego i nowosądeckiego, szczególnie w zakresie:
1. Podniesienia poziomu współpracy nauka-gospodarka;
2. Poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw.
3. Poprawy jakości i poziomu wykształcenia.
4. Poprawy jakości życia.
Wizja ta będzie realizowana m.in. poprzez:
1. Rozwój kapitału ludzkiego stanowiącego podstawę nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki, w tym przez kształcenie kadr technicznych na najwyższym poziomie i tworzenie zaplecza B+R, odpowiednich dla potrzeb lokalnych, regionalnych i światowych przedsiębiorstw.
2. Nawiązywanie współpracy z dużymi ośrodkami gospodarczymi, edukacyjnymi i naukowymi w kraju i na świecie, szczególnie poprzez przyciągnięcie wybitnych wykładowców i naukowców;
3. Koordynację profilu i oferty z potrzebami oraz planami rozwoju lub restrukturyzacji lokalnego przemysłu.
4. Zapewnienie warunków do rozwoju produktów konkurencyjnych w skali światowej poprzez:
a) zaoferowanie sprzyjających warunków małym, zaawansowanym technologicznie firmom i zespołom, w celu podjęcia prac nad nowymi produktami technologicznymi, w wybranych branżach o potencjale globalnym,
b) zapewnienie odpowiedniej infrastruktury do opracowania, zaprojektowania szybkiego wdrożenia produktów,
c) nawiązanie ścisłej współpracy z lokalnymi, regionalnymi i światowymi przedsiębiorstwami w celu produkcji opracowanych i wdrożonych produktów,
d) zapewnienie wsparcia w rozwoju zaawansowanych produktów technologicznych, ich komercjalizacji i finansowania.
Strony uzgodnią i określą w umowach szczegółowych, w ciągu dwóch miesięcy, szczegółowe obszary ich zainteresowania, konkretne projekty i działania oraz wkład materialny i intelektualny, jaki przeznaczą na ich realizację. Umowa ma charakter otwarty dla wszystkich instytucji działających w obszarach nią objętych, zwłaszcza z terenu Małopolski Południowo-Wschodniej.
źródło: internetowy sewis Nowego Sącza
|
|
|