Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności I Dni Węgierskie w Nowym Sączu

[2010-04-29] I Dni Węgierskie w Nowym Sączu
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytut Europa Karpat zaprasza na I Dni Węgierskie w Nowym Sączu. 7 maja w Restauracji Ratuszowa, a 8 maja w sali im. Sichrawy MCK SOKÓŁ odbędą się: wieczór węgierski oraz koncert zespołu ludowego Tatros z Budapesztu. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny - bezpłatne bilety dostępne od 28 kwietnia w Instytucie Europa Karpat (ul. Narutowicza 9a, rezerwacja: tel. 18 443-43-07). KRAINA TOKAJU – wykład o historii, kulturze i węgierskich winach z degustacją. Zapraszamy Państwa na pełen niezwykłych wrażeń wieczór poświęcony wspólnej tysiącletniej polsko – węgierskiej historii, przyjaźni, wzajemnym wpływom kulturowym. O tym, że zaprawdę „Polak, Węgier dwa bratanki” przekonywać będą Zbigniew Ungeheuer – Prezes Stowarzyszenia Portius w Krośnie i jego syn Paweł. Obaj panowie są pasjonatami w dziedzinie kontaktów polsko – węgierskich, a także wybitnymi znawcami i smakoszami win – od lar organizują w Krośnie Festiwal Wina. Zabiorą Państwa w pełną smaków, zapachów i niezwykłych opowieści podróż do krainy tokaju…A przecież my, Polacy, węgierskie wino, zwane od wieków „Węgrzynem” mamy we krwi. Zapraszamy więc na degustację win, wspólnych bohaterach oraz wspólnych rodach dynastycznych. Opowieści o winach i procesie ich powstawania towarzyszą każdemu wypitemu kielichowi tego „boskiego trunku”. TATROS – muzyka na żywo. Temu swoistemu „misterium” towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Zagra dla Państwa znakomity zespół ludowy Tatros z Budapesztu, który postara się klimatyczną muzyką stworzyć odpowiedni nastrój do smakowania przedniego Węgrzyna. Zespół TATROS powstał w 1988 roku w Budapeszcie. Gra autentyczną muzykę ludową z elementami własnych improwizacji opartych na folklorze węgierskiej mniejszości narodowej Csángó. Często grywa na mołdawskich weselach. Nazwa zespołu pochodzi od rzeki Tatros, mające swe źródła w łańcuchu górskim Gyimes w Karpatach Wschodnich (obecnie w Rumunii). Według innego ujęcia źródłosłów nazwy Tatros można odnaleźć w ciągu: Trotus = Tatáros = Tatros (tatarski). Zespół prowadzi również zajęcia muzyczne i warsztaty ludowe dla dzieci, ludzi ociemniałych i niepełnosprawnych oraz słynne domy tańca, w tym cieszący się niezmienną popularnością od 10 lat dom przy placu Marczibányi w Budapeszcie. Często koncertuje zarówno na Węgrzech, jak i poza ich granicami m.in. w Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Rumunii, Turcji oraz we Włoszech. Nagrania zespołu ukazały się dotychczas na dwóch kasetach i płycie CD. Zespół Tatros uczestniczył również w nagraniu wielu płyt oraz w koncertach formacji rockowych, bluesowych i jazzowych.