Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu zaprasza uczniów – pracowników młodocianych z zakładów rzemieślniczych do udziału w:
XXI Ogólnopolskim Konkursie
wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny „Bezpiecznie od startu”
Zgłoszenia prosimy kierować w terminie do 02.10.2023 r. na formularzu zgłoszenia ( załącznik nr1 ) na adres:
Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu,
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11;
Karta zgłoszenia ( załącznik nr 1)
userfiles/file/ZA%C5%81ACZNIK%20NR%201-%20Karta%20Zg%C5%82oszenia%20.pdf
Regulamin Konkursu:
userfiles/file/Regulamin%20XXI%20edycja%20konkursu%20BHP_2023_ZRP__IODO_GPP%20(002).pdf
Baza pytań
userfiles/file/Bezpieznie%20od%20startu_BAZA%20Pytan_2023.pdf
KONKURS BHP – BEZPIECZNIE OD STARTU
Związek Rzemiosła Polskiego wraz z Państwową Inspekcją Pracy co roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Zasadach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy „Bezpiecznie od startu”.
Zakres Konkursu obejmuje problematykę prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, przewidzianą w podstawie programowej kształcenia w zawodach, a także tematykę szkolenia podstawowego z zakresu prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
Konkurs adresowany jest do uczniów rzemiosła, czyli młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego w zakładach rzemieślniczych, oraz uczniów odbywających praktykę u rzemieślników.
Konkurs przebiega w dwóch etapach:
I etap konkursu – regionalny – organizowany jest przez Izby Rzemieślnicze, zrzeszone w nich Cechy Rzemiosł, Okręgowe Inspektoraty Pracy we współpracy z Kuratoriami Oświaty oraz szkołami zawodowymi. Uczestnikami etapu regionalnego Konkursu są pracownicy młodociani zatrudnieni w celu nauki zawodu oraz uczniowie odbywający praktykę w zakładach rzemieślniczych, zgłoszeni przez Cechy.
II etap konkursu – ogólnokrajowy – organizowany jest przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Główny Inspektorat Pracy. Uczestnikami ogólnokrajowego etapu Konkursu są zdobywcy dwóch pierwszych miejsc na etapie regionalnym, stanowiący dwuosobowy zespół reprezentujący Izbę Rzemieślniczą.
- W klasyfikacji indywidualnej uczestnicy Konkursu odpowiadają na pisemne pytania testowe z zakresu: prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, ppoż. oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Laureatami Konkursu w tej klasyfikacji zostaje sześciu uczestników, którzy zdobyli największą liczbę punktów w rozwiązanym teście. Kolejność zajętych miejsc ustala się na podstawie liczby zdobytych punktów.
- W klasyfikacji drużynowej laureatami Konkursu zostają trzy drużyny (w składzie po dwie osoby), które uzyskały najwięcej punktów z sumowania wyników testu uczestników, zgłoszonych przez tę samą Izbę Rzemieślniczą.
Partnerami Konkursu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralny Instytut Ochrony Pracy PIB.
Etap ogólnokrajowy odbędzie się w dniu 5 grudnia 2023 r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie
NAGRODY - Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymują dyplomy okolicznościowe, a zwycięzca i finaliści
dodatkowo otrzymują nagrody rzeczowe, ufundowane przez organizatorów i partnerów Konkursu.
Nagrodzeni uczestnicy konkursu potwierdzają pisemnie odbiór nagrody.
Eliminacje wstępne odbędą w Cechu w Nowym Sączu – Rynek 11
w dniu 6 października (piątek) 2023 roku o godz. 10.00
Dwóch najlepszych uczniów zostanie zgłoszonych do etapu Regionalnego
w Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.