Szanowni Państwo
Rzemieślnicy – Mistrzowie Szkolący
Członkowie Cechu w Nowym Sączu
Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy art. 44q ustawy o systemie oświaty warunkujące ukończenie szkoły branżowej I stopnia nie tylko od uzyskania przez ucznia pozytywnych ocen klasyfikacyjnych, ale także od przystąpienia do egzaminu czeladniczego, jeśli uczeń jest pracownikiem młodocianym zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy rzemieślnika. W przypadku nie przystąpienia do egzaminu uczeń będzie musiał powtarzać naukę w trzeciej klasie.
Izba Rzemieślnicza organizuje egzaminy czeladnicze w takim czasie, aby uczniowie szkół branżowych I stopnia mogli przystąpić do egzaminu czeladniczego przed 15 czerwca (przed posiedzeniem rad pedagogicznych klasyfikacyjnych).
Uczniom, którzy pozytywnie zaliczą obydwa etapy egzaminu czeladniczego Izba Rzemieślnicza wystawi świadectwa czeladnicze z datą 31 sierpnia tj. zgodną z okresem zakończenia nauki zawodu.
Po zakończeniu praktycznej nauki zawodu i zdaniu egzaminu czeladniczego Izba wystawia dla pracodawców-rzemieślników zaświadczenia (do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) potwierdzające zdanie przez pracownika młodocianego egzaminu czeladniczego służące do otrzymania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika.
Zwracam się z prośbą i apelem o przekazanie Państwa pracownikom młodocianym - informacji o terminach składania wniosków i przeprowadzania egzaminów oraz o konsekwencjach nie dotrzymania tych terminów lub nie przystąpienia do egzaminu (POWTARZANIE TRZECIEJ KLASY!!).
Termin złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego:
Młodociany pracownik, który jest zatrudniony w celu nauki zawodu u rzemieślnika i jest uczniem klasy III branżowej szkoły I stopnia – nieprzekraczalny termin złożenia wniosku - do 1 marca 2023 roku
Miejsce złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego:
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Rynek 11; tel. 184437521
Wymagane dokumenty:
-
Wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego
-
Fotografia (aktualna, czytelnie podpisana, format legitymacyjny).
-
Oryginał dowodu opłaty egzaminacyjnej dokonanej przez pracodawcę wyłącznie na rachunek bankowy Izby Rzemiosła, z podaniem imienia i nazwiska zdającego:
43 8811 0006 0000 0000 5119 0001
-
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego wraz z zaświadczeniem wystawionym przez cech, potwierdzającym realizację nauki zawodu.
-
W przypadku zaliczenia nauki zawodu u kilku pracodawców należy dołączyć wszystkie umowy o pracę wraz z świadectwami pracy, a w przypadku zaliczenia nauki w szkole - zaświadczenie o okresie nauki zawodu.
-
Dokument/y potwierdzający/e uzyskanie tytułu laureata w wybranym konkursie, olimpiadzie lub turnieju o zasięgu ogólnopolskim – dokumenty umożliwiają uzyskanie zwolnienia ze zdawania wybranych zadań lub tematów egzaminacyjnych.
Należy przedstawić oryginały dokumentów wraz z kopiami w celu ich uwierzytelnienia lub uwierzytelnione przez upoważniony cech.
Osoby niepełnosprawne ubiegające się o dostosowanie warunków i formy przeprowadzenia etapu praktycznego egzaminu do indywidualnych potrzeb składają dodatkowe dokumenty informujące o powyższej sprawie.
Wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego ucznia trzeciej klasy szkoły branżowej I stopnia będącego pracownikiem młodocianym zatrudnionym u rzemieślnika na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego dostępny jest w biurze Cechu oraz na stronie internetowej Izby: http://www.izbarzem-ns.pl/wp-content/uploads/2021/12/wniosek1.pdf
Prosimy o zgłaszanie wniosków o wydanie Zaświadczenia potwierdzającego realizację nauki zawodu do Cechu : tel. 18 443 7521; e-mail: cech@nowysacz.com.pl
W 2023 roku opłata za egzamin czeladniczy – 870,25 zł
Z uwagi na ważność sprawy, bardzo proszę o przekazanie informacji uczniom i zmobilizowanie ich do terminowego złożenia wniosków oraz przystąpienia do egzaminu. W razie pytań służymy pomocą.
Z wyrazami należnego szacunku
Jan First
Starszy Cechu Prezes Zarządu