Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności DOFINANSOWANIE W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU POLSKI INKUBATOR RZEMIOSŁA 2021-2030

[2022-09-12] DOFINANSOWANIE W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU POLSKI INKUBATOR RZEMIOSŁA 2021-2030

Informujemy, że udało nam się uzyskać dofinansowanie dla naszych projektów:

„Rozwój potencjału organizacyjnego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu”

Celem projektu jest wzmocnienie Cechu w zakresie potencjału infrastrukturalnego i organizacyjnego w celu realizacji działań statutowych, w tym dotyczących rozwoju przedsiębiorczości i kształcenia dualnego. W ramach projektu planowany jest zakup zasobów technicznych, w tym informatycznych na potrzeby działalności statutowej Cechu związanej z administrowaniem przygotowania zawodowego w rzemiośle, realizowanego na zasadach dualnego systemu kształcenia, nadzorem nad jego przebiegiem oraz realizacją egzaminów zawodowych i szkolenia zawodowego osób dorosłych.

"Rozwój i promocja kształcenia dualnego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu"

Celem zadania jest rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle. W ramach projektu planujemy następujące działania:

1. Organizacja konkursów o zawodach i konkursy zawodowe dla dzieci i młodzieży. Celem konkursów jest kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i promowanie wiedzy o rynku pracy, a ich szczególną wartością jest wczesne propagowanie edukacji w zawodach i szacunku dla fachowej pracy.

2. Eventy promujące naukę zawodu w rzemiośle. Wydarzenia promocyjne rzemiosła organizowane w skali lokalnej mają znaczący potencjał pozytywnego kształtowania wizerunku tego środowiska. Stąd zaangażowanie Cechu w przedsięwzięcia promujące naukę zawodu w miejscu pracy, w formie organizacji festynów, festiwali, czy też dni rzemiosła oraz innych wydarzeń jest wysoce uzasadnione.

3. Przygotowanie materiałów promocyjnych i edukacyjnych. W ramach działania przewidziane jest opracowanie oraz produkcja materiałów promocyjnych i edukacyjnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

4. Organizacja specjalistycznych szkoleń zawodowych dla uczniów rzemiosła.

W ramach działań planuje się zorganizowanie specjalistycznych szkoleń umożliwiających uczniom kształcącym się w zakładach rzemieślniczych zdobycie kompetencji lub kwalifikacji wykraczających poza program kształcenia branżowego, a istotnych dla pracy w danym zawodzie.

5. Organizacja konsultacji i szkoleń z zakresu prowadzenia kształcenia dualnego W ramach zadania przewidziano wsparcie zarówno dla członków, jak i pracowników cechu w zakresie konsultacji i szkoleń dotyczących kształcenia dualnego w wymiarze pedagogicznym i administracyjnym.

Działania powyższe są odpowiedzią na problemy wynikające z niskiego zainteresowania młodzieży wyborem szkół branżowych. Powodują one, że zakłady rzemieślnicze od wielu lat borykają się z brakiem kadr o specyficznych kwalifikacjach zawodowych. Działania promocyjne są niezbędne w celu osiągnięcia pozytywnych zmian odnośnie kształtowania wizerunku szkolnictwa zawodowego.

Projekty będą realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030. Program prowadzony jest przez NIW-CRSO (Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego), we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

Otrzymane środki są przeznaczone na realizację:

Zadania nr 1: Wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych

Zadania nr 2: Rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle