banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Apel do Premiera o niezbędne korekty w Tarczy Antykryzysowej
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 302 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 397 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2020-04-06] Apel do Premiera o niezbędne korekty w Tarczy Antykryzysowej




 Warszawa, 2 kwietnia 2020 r.

Pan Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów

SzanownyPanie Premierze,

W związku z trwającymi pracami Rządu nad pilnymi modyfikacjami tzw. Tarczy-antykryzysowej-1, Związek Rzemiosła Polskiego w imieniu pracodawców rzemieślników, w tymszkolących uczniów na podstawie zawartych umów o pracę w celu przygotowania zawodowego zwraca się z następującymi wnioskami:

1) Niezbędna jestmodyfikacjazapisuart. 31zo. -w taki sposób, aby do określonej liczby „do 10 ubezpieczonych” nie wliczać młodocianych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o prace w celu przygotowania zawodowego.

Zapis ustawy powinien jednoznacznie z limitu„..nie mniej niż 10 ubezpieczonych..” wyłączyć ubezpieczonych z tytułu zatrudnienia w celu przygotowania zawodowego. Ostatecznie w art.31zo. ust.1 wprowadzono, zapis o zwolnieniu z obowiązku opłacenia nieopłaconych składek za okres 3 miesięcy, a wnioskodawcą może być płatnik,który zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. W limicie tym po pierwsze nie uwzględnia się faktycznej liczby pełnych etatów i po drugie nie wyłączono ubezpieczonych - młodocianych pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, czyli uczniów szkół branżowych, którzy u pracodawców rzemieślników realizują praktyczną część nauki zawodu. Przedsiębiorcy rzemieślnicy w przeważającej części usługodawcy, działają jako mikro przedsiębiorcy i zatrudniają kilku uczniów-młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego, nie tracąc przy tym statusu mikro przedsiębiorcy, bowiem zgodnie z definicją mikro, małego i średniego przedsiębiorcy, do limitu zatrudnionych, nie zalicza się pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe. Dlatego zapis art.31 zo. ust.1 eliminuje z możliwości uzyskania przedmiotowego zwolnieniapracodawców, którzy przekraczają liczbę „poniżej 10 ubezpieczonych” z powodu wliczania do niej także młodocianych pracowników. Rzemieślnicy słusznie uważają to za krzywdzące i apelują o pilne modyfikacje tego artykułu, bowiem fakt podjęcia się szkolenia zawodowego pozbawia ich możliwości skorzystania ze zwolnienia w opłacaniu składek, które stanowi istotnyrodzaj wsparcia ich działalności i utrzymanienie tylko miejsc pracy, ale także miejsc nauki zawodu.Jednocześnie, zwracamy uwagę, że serwis www.gov.pl wprowadza w błąd mikroprzedsiębiorców – patrz: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/pakiet-dot-tarczy-antykryzysowej-z-podpisem podając następującą informację: „zwolnienie mikrofirm, które na 29 lutego br. zatrudniały do 9 osób, ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać z niego mogą także samozatrudnieni z przychodem do    3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie”.

2) W odniesieniu do Art. 15f –o powrót do rozważenia i rozwiązania następujących kwestii:
 
a) Z uwagi na nieprzewidywalny czas trwania epidemii i ryzyko niezrealizowania programu nauki zwodu w pierwotnie planowanych ramach czasowych w warunkach przedłużającego się stanu zawieszenia niektórych funkcji szkół i obowiązkowego zwolnienia młodocianego pracownika z obowiązku świadczenia pracy – niezbędne są zmiany w ustawie kodeks pracy, polegające na ustaleniu, iż w roku 2020 ze względu na zaistniałą sytuację, młodociani będą mieli prawo do urlopu wypoczynkowego w liczbie dni, jaka wynika z kodeksu pracy, a urlop bezpłatny pracodawca będzie mógł udzielać na warunkach fakultatywnych. W obowiązujących przepisach pracodawca udziela urlopu wypoczynkowego w wymiarze do dwóch miesięcy w okresie wakacji letnich. Resort edukacji planuje przedłużenie zajęć w szkołach, a więc ta regulacja będzie spójna z tymi decyzjami, a pracodawcy będą mieli szansę na zrealizowanie programu praktycznej nauki zawodu.
b) Konieczne jest wprowadzenie przepisu odnoszącego się do kwestii związanych z prawem pracodawcy do uzyskania dofinansowania kosztów związanych z realizacją nauki zawodu lub przyuczenia, tak aby pracodawca zachował prawo do dofinansowania za pełny okres nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, ustalony w umowie o pracę, bez wyłączenia okresu, na który ustalono zwolnienie młodocianych pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Kwestie dofinansowania kosztów wyszkolenia ucznia-młodocianego pracownika, w tym dotyczące wnioskowania o dofinansowanie kosztów wyszkolenia ucznia uregulowane są w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681, 1818, 2197, 2248.)/

3) Odnośnie do Art. 15zzd.3.
 
 
podtrzymujemy opinię, że kwota pożyczki w wysokości 5 tys. zł będzie niestety pomocą symboliczną. Nie uratuje firm w poważnych kłopotach, nawet jednoosobowych. Proponujemy zwiększenie tej kwoty trzykrotnie do 15.000 zł.

Przedstawiając powyższe liczymy na pilne podjęcie sprawyi uwzględnienie powyższych wniosków a tym samym pilne wprowadzenie rozwiązań warunkujących utrzymania miejsc pracy i nauki zawodu.

Ponadto, Związek Rzemiosła Polskiego przedstawia do ponownerozpatrzenianastępujące kwestie:

4) W ustawie przewidziano odroczenie obowiązku składania nowego pliku JPK-VAT (deklaracja wraz z ewidencją) z 1 kwietnia 2020r. do 20.07.2020 r. de factotylko dla dużych podatników. Dla pozostałych podatników obowiązywał już wcześniej ustalony termin 20.07.2020r., co oznacza, że dla mniejszych firm termin w ogóle nie został odroczony, a tylko ujednolicony z obowiązkami dużych firm. Wnioskujemy zatem o przesunięcie wdrożenia składania nowych plików JPK-VAT dla MŚP, co najmniej do 30.09.2020r.

5) W zakresie obowiązków podatkowych apelujemy o wydłużenieterminu zapłaty podatków dochodowych i VAT, analogicznie jak zostały odroczone płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń, co najmniej za marzec i kwiecień oraz za I kwartał 2020 r.

6) Konieczne jest pilne uwolnienie środków z rachunków VAT przedsiębiorców, zablokowanych z uwagi na obowiązujący mechanizm split-payment.

7) Zwolnienie wszystkich MŚP ze składek ZUS przez 3 miesiące, na podobnej zasadzie jakze składek do KRUS bez dodatkowych warunków zostali zwolnieni rolnicy.

8) Już dziś konieczne jest uwzględnienie sytuacji firm w łańcuchach dostaw; Tarcza nie przewiduje wsparcia dla podmiotów, które pomimo kontynuowania działalności tracą płynność finansową. Przedsiębiorcy z takich branż jak na przykład budowlana czy najmu prowadząc działalność zobligowani są po wykonaniu usługi czy dostarczeniu towarów zaewidencjonować sprzedaż. W związku z tym odnotowują formalnie tylko nieznaczne spadki przychodów, choć ich kontrahenci będąc w trudnej sytuacji finansowej terminowo nie regulują należności za te usługi czy dostawy (bądź nigdy ich nie uregulują jeśli zbankrutują). Tego typu przedsiębiorcy, mając koszty i zobowiązania wobec pracowników bardzo szybko znajdą się w zagrożonej grupie.Oczekują wsparcia, na początek choćby wpostaci odroczeń płatności podatków i składek, czy objęcia ich niskooprocentowanymi pożyczkami.

9) Wnioskujemy także  o uwzględnienie sytuacji firm działających sezonowo, które w okresie zimowym z racji specyfiki działalności nie generują żadnych przychodów, lub w znikomych wielkościach i dopiero w okresie wiosennym rozpoczną działalność. W ich przypadku zaproponowane w ustawie kryterium spadku przychodów odnoszone do sprzedaży w miesiącu lutym będzie nieadekwatne do zmieniającej się dynamicznie sytuacji na rynku pracy z powodu sytuacji kryzysowej. 

                                                                                                                                                           Z wyrazami szacunku

                                                                                                                                                                Jan Gogolewski











                                                                                                          
 



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl