Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Rząd przyjął zmiany w podatkach i Ordynacji podatkowej

[2020-02-05] Rząd przyjął zmiany w podatkach i Ordynacji podatkowej

4 lutego br. Rada Ministrów przyjęła Projekt ustawy zmian w zakresie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług. Wprowadzono również zmiany w Ordynacji podatkowej.

Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim ułatwienie podatnikom wywiązywania się z obowiązków podatkowych, a przez zmiany doprecyzowujące przepisy, również zapobieganie potencjalnym sporom na linii podatnik-organ podatkowy. Większość przepisów zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

Nowe przepisy wyeliminują wątpliwości, które pojawiły się w praktycznym stosowaniu przepisów podatkowych. Dostosowują też obowiązujące regulacje do zmieniającej się rzeczywistości, np. w zakresie możliwości przesyłania paragonów do klienta w formie elektronicznej” – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Do najważniejszych zmian w podatku dochodowym oraz podatku od towarów i usług należą:

- dostosowanie regulacji do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 r.,
   zmniejszenie liczby rocznych obliczeń podatku (PIT-40A) sporządzanych przez organy rentowe (zmiana ta nie pogorszy sytuacji        emeryta/rencisty, który będzie mógł być rozliczony w ramach usługi Twój e-PIT),
- zapewnienie skuteczności złożonego przez podatnika do organu rentowego wniosku o niepomniejszanie o 1/12 kwoty                        zmniejszającej podatek na lata następne, aż do jego wycofania (obecnie wniosek ten obowiązuje wyłącznie do końca roku, w          którym został złożony), umożliwienie niestosowania przepisów dotyczących zwiększenia przychodów lub wyłączenia z kosztów          uzyskania przychodów, w przypadku dokonania przez podatników płatności na rachunki, niezamieszczone w wykazie podatników    VAT, wprowadzenie szczególnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w zakresie regulacji dotyczącej zaliczania do                  kosztów uzyskania przychodów kosztów hipotetycznych odsetek, wprowadzenie możliwość przesyłania paragonów fiskalnych w       postaci elektronicznej do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób.

Zasadnicze zmiany w ustawie – Ordynacja podatkowa to:

-  wprowadzenie możliwości korzystania przez organy podatkowe z doręczania pism przy pomocy usługi hybrydowej polegającej         na   przekształceniu przez operatora wyznaczonego dokumentu elektronicznego w przesyłkę listową,
-  umożliwienie niestosowania przepisów dotyczących odpowiedzialności solidarnej w przypadku dokonania przez podatników             płatności na rachunki, niezamieszczone w wykazie podatników VAT.

Dodatkowo, nowelizacja znosi od 1 października 2019 r. obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Fundusz Solidarnościowy) z tytułu stypendium doktoranckiego otrzymywanego przez doktorantów.

Źródło: MF