banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Apel Starszego Cechu
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 439 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 532 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2019-04-15] Apel Starszego Cechu
Nowy Sącz, dnia 12 kwietrnia 2019 r.


Szanowni Państwo Członkowie Cechu Rzemiosł Różnych
w Nowym Sączu


   Zwracam się do Państwa z apelem i gorącą prośbą w sprawie która dotyczy całego naszego środowiska rzemieślniczego tj. rzemieślników którzy szkolą młodych adeptów rzemiosła, jak również do tych którzy na dzień dzisiejszy nie prowadzą szkolenia.
Niebawem rozpocznie się nabór uczniów do nauki rzemiosła. W tym roku będzie miał szczególny charakter związany z reformą szkolnictwa. Do szkół średnich, ale również i do rzemieślników zgłaszać się będą dwa roczniki: absolwenci wygaszanych szkół gimnazjalnych oraz absolwenci ósmych klas szkół podstawowych. Pozornie wydawałoby się, że będzie to podwójna ilość kandydatów do nauki rzemiosła. Ale w rzeczywistości wcale tak być nie musi.
   Żeby to uzasadnić muszę cofnąć się do historii. Pod koniec XX wieku szkolenie zawodowe, a szczególnie w rzemiośle popadło w niełaskę (starsi rzemieślnicy doskonale to pamiętają). Władze państwowe i samorządowe nie widziały potrzeby tego rodzaju nauki. W szkołach zawodowych ograniczano nam rzemieślnikom do minimum ilość przyjmowanych od nas uczniów.
Wówczas to w roku 1993 nasi poprzednicy, Zarząd Cechu na czele z Panem Janem Karpielem i Dyrektorem Biura Cechu Panem Stanisławem Gargulą podjęli bardzo odważną i ryzykowną decyzję o uruchomieniu naszej cechowej szkoły zawodowej w Nowym Sączu, a w roku 1996 uruchomiono szkołę w Złockiem.  Trzeba mocno podkreślić to, że nasi poprzednicy nie mieli żadnych wzorców w tej materii czego dowodem jest, że szkoła w Nowym Sączu jest pierwszą w Polsce szkołą prowadzoną przez organizację rzemieślniczą, a szkoła w Złockiem trzecią. Zresztą nasz Cech założył też inne szkoły. Szkoła w Nowym Sączu została uruchomiona olbrzymim nakładem sił i środków finansowych. Dzięki zaangażowaniu ówczesnego Zarządu Cechu, pracowników Biura Cechu, a przede wszystkim wielkiej ofiarności rzemieślników – członków naszego Cechu szkoła służy naszym uczniom po dzień dzisiejszy.
   O potrzebie uruchomienia i istnienia takich szkół rzemieślniczych niech świadczy fakt, że w latach 2005 – 2007 do naszych obu szkół uczęszczało corocznie powyżej 800 uczniów. Obecnie w szkole w Nowym Sączu uczy się 200 uczniów, a w szkole w Złockiem 26 uczniów. I tym faktem wróciłem do dnia dzisiejszego i powodów napisania do Państwa tego listu.
   Wówczas, przy zakładaniu szkoły byliśmy pierwsi w Polsce, a dzisiaj w Nowym Sączu i w powiecie działa 10 szkół publicznych branżowych i 8 prywatnych. Jest to zapewne wielka wygoda dla uczniów i mistrzów szkolących, można dowolnie wybierać szkołę.
Ale nas, rzemieślników powinny obowiązywać jakieś zasady. Skoro tak wielkim wysiłkiem uruchomiliśmy szkoły rzemieślnicze i je prowadzimy, to nasi uczniowie powinni uczyć się w naszych rzemieślniczych szkołach, tym bardziej, że mają w tych szkołach bardzo dobre warunki nauki. Szkoły są bezpłatne (od dwóch lat nie pobieramy czesnego), wyposażone w nowoczesne urządzenia szkolne, środki dydaktyczne, bezpłatne podręczniki (które są wypożyczane uczniom). Dobrym uczniom przyznawane są dwa razy w roku szkolnym stypendia (w lutym br. otrzymało je 29 uczniów). Cech pokrywa również koszty ubezpieczenia NW uczniów, wstępnego przeszkolenia BHP nowoprzyjmowanych uczniów do nauki. Nauka w szkole jest skorelowana z potrzebami zakładów szkolących. Naszym pragnieniem i celem jest aby szkoły cechowe jak najlepiej służyły rzemieślnikom członkom naszego Cechu. Przy okazji informuję Państwa, że to szkolący mistrz kieruje ucznia do szkoły, a wymuszania w rodzaju „ja już wybrałem szkołę” są formą pewnego szantażu wobec mistrza.
    Cech w dalszym ciągu służy Państwu pomocą przy spisywaniu umów jak również załatwianiu wszelkich formalności związanych z prowadzeniem szkolenia pracowników młodocianych.

Mam nadzieję, że przekonałem Państwa o konieczności współdziałania na linii Rzemieślnik - Szkoła Cechowa i zechcecie Państwo kierować swoich uczniów do naszych tj. Waszych Szkół Cechowych w Nowym Sączu i Złockiem.

Z tą nadzieją serdecznie Państwa pozdrawiam i życzę wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku

Jan First – Starszy Cechu  



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl