banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Święto Rzemiosła
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 302 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 396 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2018-03-20] Święto Rzemiosła
Portasl Starostwa Powiatowego w Nowym Saczu 

Święto rzemieślników

Zdjęcie użytkownika Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.
































Starosta nowosądecki Marek Pławiak złożył życzenia sądeckim rzemieślnikom, którzy w uroczystość św. Józefa – swojego patrona, spotkali się w siedzibie Cechu.
Po mszy św. w bazylice św. Małgorzaty, wszyscy przeszli do siedziby Cechu w sądeckim Rynku.
- Na co dzień, przez swoją pracę przyczyniacie się do rozwoju gospodarczego naszego regionu, tworząc nowe miejsca pracy i szkoląc młode pokolenia - mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. - Z okazji święta, dziękuję Państwu za kultywowanie tradycji oraz przekazywanie wiedzy i wartości kolejnym pokoleniom. Zapewniam o moim wsparciu w podejmowanych przez Was działaniach mających na celu rozwój Ziemi Sądeckiej.
Obecnie sądecki Cech zrzesza niemal 400 rzemieślników.
- W naszych zakładach szkoli się blisko 800 uczniów, a w szeregach sądeckich rzemieślników jest siedmiu kawalerów najwyższego rzemieślniczego wyróżnienia – „Szabli Kilińskiego”. Według opinii prezesa ZRP Jerzego Bartnika, nowosądecki Cech należy do ścisłej czołówki najlepszych cechów w Polsce – mówił Jan First, prezes Zarządu Cechu.
Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego Srebrnym Medalem imienia Jana Kilińskiego - za zasługi dla rzemiosła polskiego - został wyróżniony Michał Obrzut. Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego
Honorową Odznaką Rzemiosła zostali wyróżnieni: Pani Elżbieta Serwatka krawiectwo Nowy Sącz, Pan Józef Grzyb piekarstwo Tęgoborze  (odznaczenie odebrał syn Stanisław), Pan Maciej Hajduga mechanika pojazdowa Powrożnik, Pan Jan Trybuch stolarstwo Janczowa
Dzisiejsze spotkanie było okazją do wyróżnienia rzemieślników. Honorową Odznaką Izby „Za zasługi w rzemiośle” zostali wyróżnieni: Helena Bożyk-Szulc (parasolnictwo Nowy Sącz), Beata Basiaga (fryzjerstwo Nowy Sącz), Elżbieta Bazielich (gastronomia Nowy Sącz), Jadwiga Różycka (fryzjerstwo Szczawnica), Małgorzata Strzelecka (fryzjerstwo Nowy Sącz), Mariusz Cempa (instalatorstwo sanitarne i gazowe Jamnica), Adam Gonciarz (wędliniarstwo Nowy Sącz).
Okolicznościowe dyplomy otrzymali: Marian Leszczyński (instalatorstwo elektryczne Nowy Sącz) w 40-lecie członkostwa w Cechu, Michał Pierzchała (stolarstwo Nowy Sącz) w 35-lecie członkostwa w Cechu, Józef Prusak (blacharstwo i lakiernictwo pojazdowe Nowy Sącz) w 35-lecie członkostwa w Cechu, Wiesław Cieślak (instalatorstwo elektryczne Nowy Sącz) w 25-lecie członkostwa w Cechu oraz Tomasza Homoncika (stolarstwo Stary Sącz) w 25-lecie członkostwa w Cechu.
W uroczystościach wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Pławiak, ks. dr Jerzy Jurkiewicz - prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, kapelan rzemieślników ks. Andrzej Mulka, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech, przedstawiciele urzędów pracy, szef sądeckiego ZUS Krzysztof Saczka i Komendant Miejski Policji mł. inspektor Jarosław Tokarczyk.
Biuro Prasowe SP/(olsz)


Oficjalna strona Miasta Nowego Sącza


Święty Józef oręduje. Spotkanie sądeckich rzemieślników

Sądeccy rzemieślnicy spotkali się w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości na dorocznym święcie w dzień swojego patrona, św. Józefa. Spotkanie było okazją do życzeń, gratulacji i wyróżnień, ale przede wszystkim podkreślenia, że rzemiosło nie tylko w naszym regionie znaczy bardzo dużo. W spotkaniu wziął udział zastępca prezydenta miasta Wojciech Piech.

Zastępca prezydenta przekazał zebranym życzenia, gratulacje i podziękowania od prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka. – Ktoś powiedział, że kto wybiera sobie na patrona św. Józefa opiekuna, ten niech się nie boi, bo św. Józef przy nim stoi – powiedział Wojciech Piech. – Kiedy patrzę na historię Cechu, na te ponad 130 lat historii, to myślę, że św. Józef bardzo dobrze oręduje w niebie w intencji sądeckiego rzemiosła i jego samorządu. Ale myślę też, że jest to wynik państwa bardzo ciężkiej pracy. Wszyscy w mieście śledzimy państwa efektywność i skuteczność. Państwo tak wiele wnosicie dla rozwoju Nowego Sącza poprzez to, że rozwijacie swoje zakłady rzemieślnicze, kształcicie młodzież w rzemiośle – podkreślił zastępca prezydenta.

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu obchodził 130-lecie istnienia w ubiegłym roku. Jak podkreślił prezes zarządu Jan First, cech sądecki należy do ścisłej czołówki najlepszych w Polsce. Skupia 400 rzemieślników i dwa razy tyle uczniów w dwu szkołach i jednym centrum szkolenia zawodowego. Szkoły kształcą w zakresie przedmiotów teoretycznych, natomiast praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawcy - rzemieślnika.

– Służymy i rzemiosłu, i naszej małej ojczyźnie. Średnio w warsztacie pracuje, co może być zaskoczeniem, dziesięć osób. Zatem można szacować, że liczba osób zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych Sądecczyzny zrzeszonych w cechu przekracza cztery tysiące pracowników – wyliczał Jan First i dodał: - Przyjmując, że sądecka rodzina liczy cztery osoby możemy uznać, że z rzemiosłem, a pośrednio z cechem, związanych jest blisko szesnaście tysięcy osób.

Przed uroczystościami oficjalnymi w bazylice odbyła się msza święta w intencji rzemieślników. Charakteryzując cechy, którymi musi odznaczać się dobry rzemieślnik, ks. dr Jurkiewicz nawiązał do postaci św. Józefa. - Prowadząc zakład stolarski sprawdził się jako dobry przedsiębiorca, gdyż cieszył się poważaniem lokalnej społeczności. Musiał nie tylko ciężko pracować, ale odznaczał się zapałem, wytrwałością i cierpliwością, gdyż te cechy są niezbędne , by stworzyć nowe przedsiębiorstwo i utrzymać je - podkreślił proboszcz bazyliki św. Małgorzaty. Podczas nabożeństwa rzemieślnicy złożyli dary dla parafii, w tym ozdobnie wyszywany ornat.

Już podczas uroczystości oficjalnej srebrnym medalem za zasługi dla rzemiosła polskiego został wyróżniony Michał Obrzut, prowadzący zakład instalacyjno-elektryczny w Nowym Sączu, a kilkunastu rzemieślników otrzymało honorowe odznaki rzemiosła i dyplomy. Przywiązanie do rzemiosła jest imponujące. W cechu są rzemieślnicy, którzy prowadzą swój warsztat już 40 lat! Tak długo prowadzi swój warsztat elektryczny w Nowym Sączu pan Marian Leszczyński. 35-letnią przynależnością do cechu mogą poszczycić się Michał Pierzchała i Józef Prusak z Nowego Sącza. Ćwierć wieku w cechu mają za sobą Wiesław Cieślak z Nowego i Tomasz Homoncik ze Starego Sącza.

Rzemiosło bardzo mocno reprezentowane jest w budownictwie, zwłaszcza w tak zwanej wykończeniówce, a wręcz zdominowało usługi fryzjerskie i kosmetyczne warsztaty samochodowe i małą gastronomię. Wyrazem znaczenia, jakie w życiu społecznym odgrywa rzemiosło, była obecność na spotkaniu przedstawicieli wszystkich szczebli władzy, duchowieństwa oraz instytucji zajmujących się przedsiębiorczością i zatrudnieniem. Bez rzemieślników żyć pewnie by się dało, ale z pewnością o wiele trudniej...


Sądeczanin

Święty Józef czuwa nad rzemieślnikami. Dzisiaj ich święto. Były podziękowania i odznaczenia.

Rzemieślnicza brać obchodzi dzisiaj święto swojego patrona – św. Józefa. Rzemieślnicy tradycyjnie spotkali się z tej okazji w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

Obecnie sądecki cech zrzesza czterystu rzemieślników z miasta i regionu. Sami przyznają, że nie jest to łatwy „kawałek chleba”, ale zawodu, który wybrali i wykonują nie zamieniliby na inny.

- W naszych zakładach szkoli się blisko 800 uczniów, a w szeregach sądeckich rzemieślników jest siedmiu kawalerów najwyższego rzemieślniczego wyróżnienia – „Szabli Kilińskiego”. Według opinii prezesa ZRP Jerzego Bartnika, nowosądecki Cech należy do ścisłej czołówki najlepszych cechów w Polsce – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Jan First, prezes Zarządu Cechu.

Doroczna uroczystość zorganizowana w święto patrona była okazją do podziękowania dla przedstawicieli różnych zawodów, którzy dokładają starań, aby rzemieślnicza tradycja oraz wiedza była kultywowana i przekazywana kolejnym, młodym pokoleniom.

- Na co dzień, przez swoją pracę przyczyniacie się do rozwoju gospodarczego naszego regionu, tworząc nowe miejsca pracy i szkoląc młode pokolenia - mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Dziękuje Wam za ten wysiłek.

Dzisiejsze święto, które zgromadziło w siedzibie Cechu m.in. radnych województwa małopolskiego, władze miasta oraz powiatu, duchowieństwo, przedstawicieli służb mundurowych i liczne grono rzemieślników, było okazją do uhonorowania szczególnie zasłużonych osób wykonujących rzemieślniczy fach.

Srebrnym Medalem imienia Jana Kilińskiego - za zasługi dla rzemiosła polskiego wyróżniony został Michał Obrzut. Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego Honorową Odznaką Rzemiosła zostali wyróżnieni: Pani Elżbieta Serwatka krawiectwo Nowy Sącz, Pan Józef Grzyb piekarstwo Tęgoborze, Pan Maciej Hajduga mechanika pojazdowa Powrożnik
Pan Jan Trybuch stolarstwo Janczowa

Honorową Odznaką Izby „Za zasługi w rzemiośle” zostali wyróżnieni: Helena Bożyk-Szulc (parasolnictwo Nowy Sącz), Beata Basiaga (fryzjerstwo Nowy Sącz), Elżbieta Bazielich (gastronomia Nowy Sącz), Jadwiga Różycka (fryzjerstwo Szczawnica), Małgorzata Strzelecka (fryzjerstwo Nowy Sącz), Mariusz Cempa (instalatorstwo sanitarne i gazowe Jamnica), Adam Gonciarz (wędliniarstwo Nowy Sącz).

Okolicznościowe dyplomy otrzymali: Marian Leszczyński (instalatorstwo elektryczne Nowy Sącz) w 40-lecie członkostwa w Cechu, Michał Pierzchała (stolarstwo Nowy Sącz) w 35-lecie członkostwa w Cechu, Józef Prusak (blacharstwo i lakiernictwo pojazdowe Nowy Sącz) w 35-lecie członkostwa w Cechu, Wiesław Cieślak (instalatorstwo elektryczne Nowy Sącz) w 25-lecie członkostwa w Cechu oraz Tomasz Homoncik (stolarstwo Stary Sącz) w 25-lecie członkostwa w Cechu.




 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl