banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Nowy Sącz ma 725 lat: uroczysta sesja Rady Miasta
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 306 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 397 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2017-11-09] Nowy Sącz ma 725 lat: uroczysta sesja Rady Miasta

W nowosądeckim ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Nowego Sącza, podczas której zaprezentowano sztandar miasta (8 listopada). Sztandar został ufundowany przez sądecki Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości i poświęcony na uroczystej mszy świętej z okazji 725-lecia miasta.
 


 

- Dzisiejsza uroczysta sesja Rady Miasta jest wyjątkowa – powiedziała otwierając sesję przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor. – Nasze królewskie miasto Nowy Sącz, nasza mała ojczyzna kończy 725 lat. Jest to święto wszystkich sądeczan i tych, którzy kochają nasze miasto. Myślę, że mamy szczęście, że dożyliśmy tej rocznicy i możemy ją szczęśliwie obchodzić.
 

W imieniu Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, który sztandar ufundował, wystąpił starszy cechu Jan First. Prezes First wręczył prezydentowi miasta Ryszardowi Nowakowi akt nadania sztandaru. "My, rzemieślnicy, członkowie Cechu w Nowym Sączu, w imieniu sądeczan przekazujemy swojemu miastu sztandar, jako symbol wierności i prawości oraz niewzruszonego trwania przy wartościach najwyższych: służbie Boga, Ojczyzny i honoru" – czytamy w akcie.
 

Prezydent Ryszard Nowak podkreślił, że urodziny miasta to wydarzenie niezwykłe, zwieńczone wręczeniem sztandaru przez Cech Rzemiosł Różnych i ogłoszeniem świętej Małgorzaty patronką Nowego Sącza. – Kończymy 725 lat swojej historii znakomitym akcentem: święta Małgorzata jest od dziś naszą oficjalną patronką – powiedział prezydent Ryszard Nowak. - Ale też zdajemy sobie sprawę, że przez 725 lat tą patronką i opiekunką miasta była. Każdy, kto w historii uczestniczył, ze świętą Małgorzatą był związany.
 

Prezydent podziękował rzemieślnikom za sztandar i podkreślił znaczenie rzemiosła w historii miasta. - Historia nie oszczędzała Nowego Sącza, tak jak nie oszczędzała naszej ojczyzny. Jestem niezwykle wzruszony i szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w tym przedsięwzięciu (jubileuszu 725-lecia – przyp. red.). Chciałbym również serdecznie podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że w dniu dzisiejszym nasze święto, jego charakter i wzniosłość miało taką, a nie inną oprawę – zakończył prezydent. W podziękowaniu za sztandar prezydent wręczył Janowi Firstowi kopię aktu lokacyjnego miasta.
 


Na ręce przewodniczącej Rady nadeszło wiele życzę i gratulacji, w tym list od prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, który odczytał sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Adam Kwiatkowski. - Nowy Sącz, dzięki sile jego mieszkańców, zawsze potrafił podnieść się z upadku - napisał między innymi Andrzej Duda. - Dzisiaj Państwa miasto, stanowiące siedzibę powiatu i powszechnie uznawane za stolicę Sądecczyzny, to ważne miejsce na mapie południowej Polski, liczący się ośrodek gospodarczy, turystyczny, kulturalny i edukacyjny Ziemi Sądeckiej - czytamy w liście prezydenta.
 


Wśród gości uroczystej sesji znaleźli się między innymi biskup tarnowski dr Andrzej Jeż, proboszczowie sądeckich parafii na czele z prepozytem kapituły kolegiackiej drem Jerzym Jurkiewiczem, honorowi obywatele miasta: ks. prałat Stanisław Czachor, dr Krzysztof Pawłowski i Kazimierz Pazgan. Na sesji obecni byli zastępcy prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech, przedstawiciele władz województwa małopolskiego i i sądeckich miast i gmin. Nie zabrakło przedstawicieli miast partnerskich Nowego Sącza: Kiskunhalas, Preszowa, Starej Lubowli, Troków i Tarnowa.
 
Goście złożyli prezydentowi wiele serdecznych życzeń. - Dzisiaj, ciesząc się razem z wami, życzę mieszkańcom Nowego Sącza wraz z przedstawicielami władzy satysfakcji, wielu sukcesów w pracy zawodowej i społecznej, która przyczynia się do rozwoju tego terenu - mówiła piękną polszczyzną przedstawicielka rejonu trockiego na Litwie Teresa Sołowjowa.
 
Historię Nowego Sącza przybliżył dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Robert Ślusarek. (więcej o historii Nowego Sącza – poniżej). Okolicznościowy wykład nosił tytuł: Święci patronowie miast polskich, ze szczególnym uwzględnieniem świętej Małgorzaty jako patronki Nowego Sącza.
 


Podczas sesji nastąpiło także uroczyste wprowadzenie do obiegu znaczka pocztowego z serii "Miasta Polskie". Na znaczku znajduje się ratusz i figura św. Małgorzaty, która została ogłoszona patronką Nowego Sącza dokładnie w dniu rozpoczęcia emisji (8 listopada). Znaczek o wartości 20 groszy jest dostępny w punktach sprzedaży Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Został wydrukowany w nakładzie 10 tysięcy sztuk.
 
Część artystyczną wypełnił chór im. Jana Pawła II z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu pod kierownictwem Stanisława Wolaka.


źródło: strona int. miasta Nowego Sącza



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl