banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Handel w niedzielę?
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 414 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 507 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2017-10-17] Handel w niedzielę?
 
W Wigilię i Wielką Sobotę handel tylko do 14:00. Nawet stacje benzynowe będą zamknięte. Tylko co druga niedziela handlowa. Kary nawet do stu tysięcy złotych. Takie przepisy zawiera propozycja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, która wyszła z podkomisji do spraw rynku pracy.

Podkomisja do spraw rynku pracy opublikowała stosowny projekt ustawy. Handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Już od przyszłego roku.

Wyłączone z zakazu mają być kolejne dwie niedziele, poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. "Będzie można również handlować w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy" - napisano w projekcie.
Dość interesujące są proponowane przepisy dotyczące Wigilii i Wielkiej Soboty. Zgodnie z nimi handlować w te dni będzie można wyłącznie do godz. 14:00. Bez żadnych wyjątków. Zamknięte będą musiały być więc wtedy również stacje benzynowe czy apteki!
Włączony w ten zakaz będzie internet. Ciekawe, czy sklepy będą musiały wtedy na jakiś czas unieruchamiać swoje strony internetowe? Szczegółów nie podano - być może pojawią się w dalszym procesie legislacyjnym.

Jeśli chodzi o zakaz niedzielny (nie wigilijno-wielkosobotni), to wyłączono dość szeroką listę punktów handlowych. Znajdują się na niej wspomniane stacje paliw płynnych, z zastrzeżeniem, że "przeważająca działalność polega na sprzedaży paliw". Można będzie też kupować kwiaty w kwiaciarniach.

Podobnie jak obecnie zakaz nie obejmuje placówek prowadzonych przez właściciela, aptek i punktów aptecznych, a także sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami. Te ostatnie faktycznie obrót mają głównie w niedziele.

Posłowie podkomisji stwierdzili, zgodnie z propozycjami obywatelskiego projektu, że zakaz ma nie obowiązywać w "placówkach handlowych w zakładach leczniczych" oraz w hotelach i "zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku".  Internet został zwolniony z niedzielnego zakazu

Będzie można też handlować na festynach, jarmarkach i imprezach okolicznościowych (w tym odpustach) "także gdy są one zlokalizowane w halach targowych". Zwolnione będą też sklepy internetowe, strefy wolnocłowe i na dworcach autobusowych, lotniczych i portach morskich oraz kioski z prasą, biletami komunikacji miejskiej, punkty sprzedające gry losowe i zakłady wzajemne i sklepiki z wyrobami tytoniowymi.

Handel ma być dozwolony również w placówkach pocztowych, hurtowniach farmaceutycznych i w zakładach leczniczych dla zwierząt. Zdaniem posłów zakaz nie powinien objąć punktów handlowych "na terenie jednostek penitencjarnych, garnizonów".

Z zakazu wykluczona byłaby także "sprzedaż towarów z automatów". Możliwa byłaby sprzedaż kwiatów, wiązanek, wieńców i zniczy przy cmentarzach. Podobnie byłoby w przypadku placówek piekarniczo-ciastkarskich, zlokalizowanych "przy zakładach produkcyjnych, prowadzących sprzedaż produktów i wyrobów własnej produkcji do godz. 13.00". Placówki te uwzględniono w obywatelskim projekcie.

Sprawozdanie podkomisji wymienia także kary, jakie mają zostać wyznaczone temu, kto "wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie takiej pracy pracownikowi lub zatrudnionemu" - napisano. Zaproponowano w takim przypadku karę grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.


"Tej samej karze podlega, kto wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powierza wykonywanie takiej pracy pracownikowi lub zatrudnionemu" - napisano.

Projekt obywatelski przygotował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Przewodniczącym podkomisji jest Janusz Śniadek, przewodniczący Solidarności do października 2010 r.

źródło: str. int. ZRP - dostęp 17.10.2017



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl