banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Rolnicy na rynku żywności agrożą małym i średnim firmom?
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 499 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 588 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2016-06-08] Rolnicy na rynku żywności agrożą małym i średnim firmom?

   Na rynku żywności może już wkrótce pojawić się znacząca konkurencja dla małych i średnich firm, które produkują artykuły spożywcze. Tą konkurencją będą rolnicy, pod warunkiem, że w życie wejdzie ustawa pozwalająca im na sprzedaż żywności prosto z gospodarstw. W Sejmie są dwa projekty nowelizacji ustaw dotyczących sprzedaży bezpośredniej żywności. W Sejmie są dwa projekty nowelizacji ustaw dotyczących sprzedaży bezpośredniej żywności. Mowa o produkcji surowej: owoce, warzywa, jak i żywności przetworzonej: wędliny, sery, czy dżemy. Rolnicy sprzedający swoją żywność nie będą musieli płacić podatków, jeśli wartość sprzedaży nie przekroczy 40 tysięcy złotych.
  Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego taka nowelizacja będzie bardzo niekorzystna dla małych i średnich firm rzemieślniczych produkujących artykuły spożywcze, ocenia Iwona Porczak ze Związku Rzemiosła Polskiego.
  - Przede wszystkim sprzeciwiamy się nierównemu traktowaniu małego rzemiosła i rolników. Drobne rzemiosło nie będzie miało szans równej konkurencji z rolnikiem, który ze wszystkiego jest zwolniony – mówi gość radiowej Jedynki.
-   Rzeczywiście rolnicy mają być zwolnieni z podatku dochodowego, nie płacą ZUS-u czy podatku od nieruchomości. Mają też być inaczej traktowani przez służby dbające o bezpieczeństwo żywności.  Odchodzi się od nadzoru Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Rolnik będzie podlegał wyłącznie Inspekcji Weterynaryjnej, jeżeli chodzi o przetwórstwo produktów pochodzenia zwierzęcego. Natomiast jeżeli chodzi o wszystkie produkty pochodzenia roślinnego – Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczyc-  mówi Elżbieta Lutow ze Związku Rzemiosła Polskiego -h – wyjaśnia ekspertka.
   Wprawdzie chodzi tutaj o marginalną produkcję na poziomie 40 tys. zł przychodów rocznie, jednak trzeba brać pod uwagę, że z nowych przepisów może skorzystać około 1 miliona rolników, co oznacza możliwość pojawienia się nierynkowej konkurencji wobec mikro firm, naprawdę na dużą skalę. 

źródło: strona internetowa ZRP



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl