 |
|
Autor wpisu:
Urszula
Liczba obrazów:
29 fotografii
Odzwiedziny:
1531 wejść
Data utworzenia:
15 styczeń 2024
|
 |
 |
|
Autor wpisu:
Urszula
Liczba obrazów:
10 fotografii
Odzwiedziny:
1485 wejść
Data utworzenia:
14 grudzień 2023
|
 |
|
|
[2016-04-20] Biuletyn Informacyjny nr 304 z dnia 21 kwietnia 2016 r. |
100 lat Włodzimierza Rożejowskiego
Najstarszy sądecki rzemieślnik, długoletni członek Cechu, zegarmistrz Włodzimierz Rożejowski obchodził 100-lecie urodzin. Z tej wyjątkowej okazji w dniu 14 kwietnia br. dostojnego Jubilata odwiedziła delegacja Cechu w składzie: Cechmistrz p. Jan First, Dyrektor Biura Cechu p. Urszula Gołąb oraz Piotr Tengowski, która wręczyła seniorowi list gratulacyjny, bukiet kwiatów i złożyła życzenia wszelkiej pomyślności, pogody ducha i kolejnych lat w zdrowiu. Pan Włodzimierz nadal jest w znakomitej kondycji i wciąż dzierży nie pobity od lat 10 tytuł mistrza świata w biegu na 100 metrów, w swojej kategorii wiekowej - osiągnął wówczas znakomity czas 28 sekund. Gratulacje dla Jubilata nadesłała również p. Premier Beata Szydło.
Eliminacje szkolne do BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.
W dniu 15 marca br. odbyły się eliminacje szkolne do organizowanego przez Związek Rzemiosła Polskiego, wraz z Państwową Inspekcja Pracy Konkursu BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych. Eliminacje odbyły się w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Św. Józefa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. W eliminacjach wzięło udział 30 uczniów, którzy odpowiadali na 35 pytań testowych w czasie 45 minut. Najwyższą ilość punktów zdobyli uczniowie:
Michał Homoncik – 23 punkty, z kl. III D - uczeń p. Roberta Złockiego.
Paweł Tokarczyk – 23 punkty. kl. I B - uczeń p. Zofii Sowy.
Chłopcy zostali zgłoszeni przez Cech do Izby Rzemieślniczej jako uczestnicy kolejnego, regionalnego konkursu BHP
W dniu 05.04.2016r. odbyły się eliminacje regionalne do XVI Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników młodocianych z zakładów rzemieślniczych „Bezpiecznie od startu”. I miejsce zajęła Beata Wolak z CRR Nowy Targ,
II miejsce Michał Homoncik z CRRiP Nowy Sącz. Zwycięzcy wezmą udział w Ogólnopolskim Konkursie w Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie w dniu 19 maja br.
Darowizna Cechmistrza
Starszy Cechu p. Jan First ofiarował do cechowego archiwum niezwykle cenny dokument. Zaproszenie z roku 1937 na uroczystość założenia Chrześcijańskiego Cechu Zbiorowego. To jedno z najcenniejszych archiwaliów jakie znalazły się w zbiorach cechowych. Osiemdziesięcioletni dokument został oprawiony i godnie wyeksponowany w cechowej Sali Tradycji, pomiędzy sztandarami cechowymi: aktualnym i tym starszym, ufundowanym właśnie na okoliczność założenia Chrześcijańskiego Cechu Zbiorowego w 1937 r.
Święto rzemiosła 19.03.2016 r.
Mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty, celebrowaną przez Prepozyta Kapituły Kolegiackiej ks. dr Jerzego Jurkiewicza, rozpoczęło się nasze rzemieślnicze święto, obchodzone ku czci Patrona rzemiosła Św. Józefa. Po Eucharystii w siedzibie Cechu odbyło się tradycyjne spotkanie, w którym, między innymi wzięli udział: Ks. dr Jerzy Jurkiewicz - Prepozyt Kapituły Kolegiackiej, Proboszcz Parafii Św. Małgorzaty, Stanisław Kogut - Senator RP, Posłowie na Sejm RP: Andrzej Czerwiński, Jan Duda, Wiesław Janczyk, Józef Leśniak, Arkadiusz Mularczyk, Ryszard Nowak - Prezydent Miasta Nowego Sącza, Bożena Jawor - Przewodnicząca Rady Miasta, Antoni Koszyk - Wicestarosta Nowosądecki, Józef Pyzik - Prezes Kongregacji Kupieckiej w Nowym Sączu, Tadeusz Szewczyk - Prezes Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości,
W swoim wystąpieniu Cechmistrz Jan First podkreślił, że: "Nasz Cech daje sobie radę. Zaryzykowałbym nawet nieskromne stwierdzenie, że potrafimy z sukcesami mierzyć się z wyzwaniami chwili obecnej. Nasza organizacja należy do najlepszych Cechów w Polsce. Zapracowaliśmy na to solidnie. Działając i przewidując. (...) Liczy się tu przede wszystkim aktywność Zarządu oraz zaangażowanie i profesjonalizm pracowników Biura Cechu. Ta aktywność jest, cechuje nasze działania. Możecie Państwo przekonać się o tym po efektach naszej działalności". Ważnym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń i wyróżnień przyznanych na wniosek Zarządu Cechu przez Prezydium Zarządu ZRP.
Honorową Odznaką Rzemiosła zostali wyróżnieni:
Beata Magiera – cukiernictwo, Jan Dudczyk – stolarstwo, Witold Kwiatkowski – mechanika pojazdowa,
Srebrnym Medalem imienia Jana Kilińskiego - za zasługi dla rzemiosła polskiego - zostali wyróżnieni:
Urszula Gołąb – Dyrektor Biura Cechu, Maria Kamińska – Bardowska - fryzjerstwo, Agnieszka Ręgiel – pracownik Biura Cechu, Zygmunt Bomba – instalatorstwo elektryczne, Kazimierz Kiełbasa – zakład budowlany, Marian Leszczyński – instalatorstwo elektryczne,
Złotym Medalem imienia Jana Kilińskiego - za zasługi dla rzemiosła polskiego - zostali wyróżnieni: Jerzy Wojnarowski – budownictwo,Leszek Szymański – budownictwo,
Platynowym Medalem imienia Jana Kilińskiego – za zasługi dla rzemiosła polskiego - zostali wyróżnieni:
Stanisław Piętka – mechanika poj. Józef Prusak – blacharstwo poj.
Uchwałą Zarządu Cechu - z okazji jubileuszów członkostwa w Cechu uhonorowani zostali:
Grawertonem z okazji 50 lecia członkostwa w Cechu:
Jan First – instalatorstwo elektryczne , Nowy Sącz,
Stanisław Stelmach – instalatorstwo elektryczne, Nowy Sącz
Grawertonem z okazji 40 lecia członkostwa w Cechu:
Zygmunt Bomba – instalatorstwo elektryczne, Ryszard Kulig - kuśnierstwo,
Józef Stochła – lakiernictwo pojazdowe,
Listem gratulacyjnym z okazji 30 lecia członkostwa w Cechu:
Tadeusz Faron, Kazimierz Kiełbasa, Stanisław Łątka, Andrzej Maciuszek, Wiesław Olchawa, Tadeusz Szewczyk,
Listem gratulacyjnym z okazji 25 lecia członkostwa w Cechu:
Stanisław Piękoś, Marek Zarotyński
Posiedzenia Zarządu
W dniu 23 marca br. odbyło się posiedzenie Zarządu naszego Cechu. Porządek spotkania obejmował: informację o sytuacji finansowej cechu, informacje o wpłatach czesnego, informację o wykorzystaniu środków z zakładowego funduszu Świadczeń Socjalnych, przyjęcie sprawozdania finansowego Cechu za rok 2015, informacje o organizacji spotkania z mistrzami szkolącymi uczniów, sprawy bieżące i wolne wnioski.
W dniu 12 kwietnia br. miało miejsce kolejne posiedzenie Zarządu. W trakcie spotkania: przyjęto informację o stanie członkowskim Cechu, przeprowadzono analizę wpływy składek członkowskich, przyjęto informację o realizacji wpłat czynszów, podjęto uchwałę o ustaleniu terminu Walnego Zgromadzenia Członków Cechu oraz o jego porządku obrad, oraz omówiono organizację spotkania integracyjnego rzemiosła.
Walne Zgromadzenie członków Cechu
W dniu 10 maja br. w siedzibie Cechu, Nowy Sącz, Rynek 11 o godz. 10:00 odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Cechu.
Wynagrodzenie młodocianych
Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS. Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2015 r. wyniosło - 4.066,95 zł (Mon. Pol. z 2016 r. poz. 148).
Okres
|
1.03.2016 r. - 31.05.2016 r.
|
I rok nauki – nie mniej niż 4% ww. wynagrodzenia
|
162,68 zł
|
II rok nauki – nie mniej niż 5% ww. wynagrodzenia
|
203,35 zł
|
III rok nauki – nie mniej niż 6% ww. wynagrodzenia
|
244,02 zł
|
Podstawa prawna: § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2014 r. poz. 232).
Kurs Pedagogiczny
Ośrodek Szkolenia Zawodowego Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, ul. Żółkiewskiego 18
ogłasza nabór na
kurs pedagogiczny
dla instruktorów praktycznej nauki zawodu (mistrzów szkolących).
Opłata za kurs wynosi 800,-zł.
Zapisy w Biurze Izby lub telefonicznie
18 443-66-69, 18 443-66-89

|
|
|