banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Zmiany dotyczące umów terminowych w Kodeksie Pracy
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 458 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 549 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2016-02-22] Zmiany dotyczące umów terminowych w Kodeksie Pracy

22 lutego wchodzą w życie zmiany w kodeksie pracy, dotyczące terminowych  /na czas określony/ umów o pracę. Maksymalny okres, na jaki będzie można je zawierać z pracownikiem co do zasady to 33 miesiące oraz maksymalnie 3-miesiące zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas próbny. Po upływie tego czasu umowy między tym samym pracodawcą i pracownikiem będą mogły być zawierane tylko na czas nieokreślony.
Nowelizacja kodeksu wprowadza również zmiany dotyczące zrównania okresu wypowiedzeń umów o pracę na czas określony i nieokreślony. W przypadku, gdy staż pracy u danego pracodawcy jest krótszy niż sześć miesięcy, to okres wypowiedzenia umowy na czas określony (tak jak i umowy na czas nieokreślony) wyniesie dwa tygodnie. Gdy staż wynosi od pół roku do mniej niż trzech lat okres wypowiedzenia to miesiąc, a trzy miesiące przy co najmniej trzyletnim stażu. 
„Wprowadzone zmiany mają uchronić pracowników przed nadużyciami, jakimi są: zawieranie wielu umów na czas określony lub przedłużanie umów na czas określony w nieskończoność przez pracodawców. Nadal ograniczona będzie liczba umów o pracę na czas określony z jednym pracodawcą. Zmiany przewidują, że co do zasady nie może być ich więcej niż trzy, czwarta będzie stawać się umową na czas nieokreślony– czytamy na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to, że jeśli pracodawca nie dopilnuje terminów wskazanych w ustawie albo podpisze np. cztery, a nie trzy umowy czasowe z pracownikiem, każda kolejna umowa przekraczająca limit będzie automatycznie traktowana, jak umowa zawarta na czas nieokreślony.

Jest kilka wyjątków od reguły. Ograniczenia – tak jak dotychczas – nie będą dotyczyły np. umów zawieranych w celu zastępstwa innego pracownika, nie będą też obowiązywały w przypadku prac sezonowych i dorywczych. Umowy terminowe będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, jeśli pracodawca udowodni, że istnieją obiektywne przyczyny za tym przemawiające. Jednak tu uwaga, szef będzie miał pięć dni, żeby przesłać umowę do okręgowego inspektora pracy i wytłumaczyć mu, dlaczego została zawarta na dłużej. Jeśli tego nie zrobi, może zapłacić karę – nawet 30 tys. złotych.




 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl