banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Niezapowiedziane kontrole Państwowej Inspekcji Pracy
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 460 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 553 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2016-01-25] Niezapowiedziane kontrole Państwowej Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała szersze uprawnienia Teraz bez zapowiedzi może przeprowadzać kontrole u przedsiębiorców. Do tej pory inspektorzy musieli informować o swojej wizycie właściciela firmy z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
- „Wcześniej było tak, że ten obowiązek dotyczył jedynie firm prowadzących działalność usługową. To było związane z wejściem w życie Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Natomiast teraz inspektor pracy przeprowadza kontrolę bez zapowiedzi, u wszystkich przedsiębiorców i pracodawców, niezależnie od branży, bez ograniczeń” – wyjaśnia Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy – podaje Polskie Radio.
Większa swoboda w działaniach inspektorów pracy na wpłynąć na poprawę warunków BHP w przedsiębiorstwach oraz zlikwidować szarą strefę. Przedsiębiorcy uważają jednak inaczej.

- To polowanie na czarownice. Chcemy udowodnić, że przedsiębiorcy na pewno robią coś źle, w związku z tym, jak ich złapiemy z zaskoczenia, to na pewno coś znajdziemy. Prawda jest taka, że na pewno w każdej organizacji ktoś coś znajdzie. Ale bardzo wielu przedsiębiorców nie robi czegoś złego z premedytacją, tylko np. z czymś nie zdążyli, pojawiają się inne sytuacje, które powodują, że nie dopełnili jakiś warunków, ale nie ze złej woli - mówi Dominika Staniewicz, ekspert rynku pracy z Business Center Club -Kontrolowanie małej firmy może sparaliżować jej działanie.
- Szczególnie, że małe firmy mają księgowość na ogół na zewnątrz. W związku z tym to angażuje już nie tylko przedsiębiorstwo, ale i księgowość zewnętrzną, która np. posiada wszelkie dokumenty i realizuje takie usługi dla firmy. Po drugie ilość dokumentów w dużych przedsiębiorstwach jest gigantyczna – zaznacza Dominika Staniewicz.

Zmiany mogą też wpłynąć na to, że zmieni się założenie funkcjonowania Państwowej Inspekcji Pracy.
- Do tej pory PIP miała pomagać przedsiębiorcom, przestrzegać przepisów i wskazywać im dobre kierunki. Była zapowiedziana kontrola, oni sprawdzali, przedsiębiorcy mieli czas na poprawienie pewnych rzeczy. Teraz zmienia się założenie, po co się kontroluje i to jest najbardziej niebezpieczne – uważa ekspertka z BCC.

Jak jednak dodaje Danuta Rutkowska z Głównego Inspektoratu Pracy, uczciwe firmy nie mają się czego obawiać.
- PIP jest organem mającym na celu wyegzekwowanie przestrzegania prawa pracy i na pewno tutaj żaden z pracodawców, który przestrzega przepisów, nie musi się nas obawiać ani naszych kontroli – podkreśla Danuta Rutkowska.

Polska była jedynym krajem w Unii, w którym trzeba było z wyprzedzeniem informować o przeprowadzaniu kontroli. Nowe zasady już weszły w życie.

źródło: str.internetowa ZRP



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl