banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Nowy sposób podziału subwencji oświatowej
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 469 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 559 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2016-01-05] Nowy sposób podziału subwencji oświatowej
Prezentujemy Państwu pismo skierowane do Pani Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowej w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Zmiana w rozporządzeniu (wprowadzenie dwóch wag: 0,23 i 0,08) niewątpliwie spowodują zmniejszenie środków, na które do tej pory mogły liczyć m.in ZSZ, których uczniowie mają zorganizowane zajęcia praktyczne na podstawie umowy o pracę. Trudno ocenić, jakie mogą być skutki nowego rozwiązania w kontekście sytuacji finansowej poszczególnych szkół zawodowych. Uzasadnione obawy dotyczą, iż w najbliższej perspektywie dyrektorzy szkół będą preferowali inną, niż umowa o pracę, formę organizacji zajęć praktycznych (skutki).
Informujemy też, iż w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie Kierownictw ZRP i resortu edukacji.


Szanowna Pani Minister

  Związek Rzemiosła Polskiego zdecydowanie protestuje przeciwko nowemu zapisowi, w podpisanym w dniu 22 grudnia 2015 r., rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Problem dotyczy przyjętych w Załączniku do rozporządzenia dwóch wskaźników (wag) tj.:

- P 11 - 0,23 - dotyczy m.in. uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, w tym na realizację praktycznej nauki zawodu oraz - P 12 - 0,08 – dotyczy uczniów zasadniczych szkół zawodowych dla dzieci i młodzieży będących młodocianymi pracownikami

  W roku ubiegłym był to jeden wskaźnik P 10 i został on podwyższony, w stosunku do roku 2014 z 0,19 na 0,21, co zostało pozytywnie ocenione, jako zwiększanie dostępności do kształcenia zawodowego. W tym roku w projekcie przedmiotowego rozporządzenia (datowany 27 października 2015r.) projektodawca nie przewidywał zmiany wartości wskaźnika dotyczącego szkół, prowadzących kształcenie zawodowe, dlatego m.in. Związek Rzemiosła Polskiego pozytywnie odniósł się do planowanego na 2016 rok sposobu podziału subwencji oświatowej.

 Obecnie okazało się, że podpisane w/w rozporządzenie zawiera istotne różnice wobec pierwotnie projektowanych. Przyjęcie dwóch wag dla uczniów tego samego typu szkół oczywiście będzie nastręczało wielu perturbacji organizacyjnych, które w konsekwencji będą prowadziły do wypychania ze szkół zawodowych uczniów, których nauka zawodu jest organizowana na bazie umowy o pracę. 2 Już obecnie na niektórych terenach jest obserwowana niechęć dyrektorów szkół wobec uczniów, którzy zamierzają uczyć się zawodu na bazie umowy o pracę, czasami wręcz dochodzi do zachęcania uczniów i pracodawców do zmiany formy organizacji zajęć praktycznych tj. rozwiązania umowy o pracę (zawieranej na czas nieokreślony) na rzecz umowy cywilno-prawnej. Z pewnością nie służy to zwiększaniu zatrudnialności absolwentów szkół i także dlatego nie zgadzamy się na zmniejszenie o 2/3 wartości wskaźnika stosowanego wobec uczniów szkół będących jednocześnie młodocianymi pracownikami.

  W naszej ocenie przyjęta zmiana w sposób ewidentny degraduje formę organizacji zajęć praktycznych na bazie kodeksowej umowy o pracę, która jest poniekąd gwarancją utrzymania zatrudnienia po zakończeniu nauki zawodu. Można też przewidywać, że zmiana ta doprowadzi do eliminacji umów o pracę z procesu kształcenia zawodowego, co oznacza ograniczanie w kierunku likwidacji dualnego kształcenia zawodowego. Nie znajdujemy uzasadnienia dla tej zmiany, bo wprowadzenie jej z pewnością będzie miało ciążące skutki dla osłabienia jakości rzemieślniczego kształcenia zawodowego, które wspomagane jest przez rzemieślnicze szkoły zawodowe, działające na statusie szkół niepublicznych z uprawnieniami szkół publicznych. Obecnie ponad 70 tys. uczniów ZSZ naukę praktyczną realizują, jako młodociani pracownicy.

Pani Minister
   Zwracamy się do Pani z prośbą o pilne podjęcie działań związanych z weryfikacją treści w/w Załącznika w kierunku wprowadzenia, tak jak dotychczas, jednej wagi. Należy podkreślić, że środki publiczne przekazywane szkołom są wydatkowane według ściśle określonych zasad i na cele sprecyzowane w ustawie o systemie oświaty, a więc w całości służą na realizację zadań szkoły z dbałością o standardy jakościowe  

Z wyrazami szacunku

Jerzy Bartnik - Prezes ZRP





 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl