banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Senat przyjął nowelizację ustawy o rzemiośle
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 464 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 554 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2015-10-06] Senat przyjął nowelizację ustawy o rzemiośle
Podczas 82 posiedzenia Senatu została przegłosowana ustawa o rzemiośle. Nowelizacja przeszła przez Senat jednogłośnie.
Wcześniej zmianami w ustawie zajmował się Sejm. "Za" głosowało 417 posłów, siedmiu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.  W zamyśle projektodawców nowelizacji ustawy zmiany mają  przeciwdziałać zamykaniu rzemiosła w hermetycznym otoczeniu i zepchnięciu go do rangi rękodzieła.

Według Alicji Olechowskiej (PO) zmiany wymagała głównie zawarta w ustawie definicja określająca rzemiosło. Uznano je za działalność opartą na szczególnych kwalifikacjach osób ją wykonujących oraz pracy własnej; mogą w nim też uczestniczyć rodzina i krewni rzemieślnika. Poszerzono także możliwość funkcjonowania samorządu gospodarczego do 250 pracowników dla jednego przedsiębiorstwa, możliwość prowadzenia takiego przedsiębiorstwa przez osoby pochodzące z rodziny posiadające kwalifikacje, a także przez odpowiedniego pełnomocnika. Nowela dotyczy również nauki rzemiosła. "Jest to jak gdyby powrót do tradycji przedwojennych i wczesno powojennych, gdzie rzemieślnik zatrudniał uczniów, stażystów i oprócz edukacji o charakterze szkolnym również edukował swoich pracowników w charakterze zawodowym” – mówiła Olechowska.

Takie rozwiązania funkcjonują w innych krajach UE, m.in. w kształceniu zawodowym w Niemczech; według posłów sprzyjają likwidacji bezrobocia wśród ludzi młodych. Nowelizacja przewiduje też przywrócenie zawodu kucharza do rangi profesji rzemieślniczej. Dotychczas nie było możliwości uzyskania przez kucharzy odpowiednich tytułów, potwierdzających ich kwalifikacje zawodowe, a dzięki zmianom będą oni mogli uzyskać tytuł czeladnika lub mistrza.
Jeszcze w czasie prac komisji gospodarki posłowie krytykowali sposób procedowania ustawy. M.in. zwracali uwagę, że ze względu na dobiegającą końca kadencję Sejmu omawiana była w pośpiechu.
Nowelizacja rozszerza zakres obowiązków rzemieślnika o konieczność kierowania się względami odpowiedzialności społecznej, co ma służyć podkreśleniu szczególnego charakteru jego działalności.
Zmiany, zdaniem autorów ustawy z PO i PSL, mogą zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa w strukturach organizacji cechowej, przysłużyć się lepszemu funkcjonowaniu rzemiosła, w tym także lepszemu działaniu instytucji samorządu rzemiosła. Nowe przepisy mają również uprościć zasady odpłatności za egzaminy mistrzowskie, czeladnicze i sprawdzające oraz ustalić wysokość stawek egzaminacyjnych. Zniesiona zostaje możliwość częściowego zwolnienia od opłat, a zachowana możliwość całkowitego zwolnienia w określonych przypadkach.
Według nowelizacji rzemieślnicy zatrudniający pracowników w celu przygotowania zawodowego w rzemiośle mogą uzyskać refundację wynagrodzeń pracowników młodocianych i składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez pracodawców, o których mowa w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oraz dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika, o którym mowa w przepisach o systemie oświaty.
Oprócz tego nowe przepisy przewidują jednoznaczne przypisanie do zadań samorządu gospodarczego prowadzenie odpowiednich szkół zawodowych. Mają także doprowadzić do konsolidacji instytucji samorządu zawodowego rzemiosła poprzez rozszerzenie kręgu podmiotów niebędących rzemieślnikami, mogących być czasowo członkami organizacji samorządu.
Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta.

źródło: puls biznesu




 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl