banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Biuletyn Informacyjny nr 285 z dnia 30 września 2014 r.
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 407 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 504 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2014-10-03] Biuletyn Informacyjny nr 285 z dnia 30 września 2014 r.


ŚWIĘTO SZKÓŁ CECHOWYCH

W dniu 29 października 2014 r. odbędą się uroczystości Święta Szkół Cechowych i Pasowania Na Uczniów Rzemiosła.
W związku z powyższym prosimy mistrzów szkolących  o zwolnienie w tym dniu uczniów zawodu z praktyk  celem umożliwienia
im wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie.

Program:
godz. 9:00 - msza święta w intencji szkoły i środowiska rzemieślniczego
w kościółku na Starym Cmentarzu
godz. 10:00 - w MOK część oficjalna, (pasowanie na uczniów rzemiosła,
wystąpienia zaproszonych gości, pokaz przygotowany przez
uczniów naszej szkoły),
godz. 11:30 - przygotowany dla uczestników imprezy spektakl
Teatru im. Barbackiego „Pułkownik Ptak”.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY MISTRZÓW SZKOLĄCYCH


Wizyta Prezesa ZRP

W dniu 23 września 2014 r. siedzibę Cechu odwiedził Prezes Związku Rzemiosła Polskiego p. Jerzy Bartnik. Serdecznie podejmowany gość zapoznał się z Kroniką Cechową oraz z prezentowanymi przez Cechmistrza p. Jana Firsta i dyr. Biura Cechu p. Urszulę Gołąb dokonaniami Zarządu Cechu i problemami dnia dzisiejszego. Prezes Bartnik został obdarowany fotografią wizerunku św. Józefa (obraz namalowany na zlecenie sądeckiego Cechu w 1938 r przez Bolesława Barbackiego) i egzemplarzem Historii Szkoły Cechowej. W spotkaniu wzięli udział Podstarszy Cechu p. Andrzej Maciuszek oraz członek Zarządu Cechu p. Andrzej Zięcina. Prezes Bartnik wpisał do Kroniki Cechu:
„W związku z pobytem w Nowym Sączu, z okazji 15-tej rocznicy otwarcia Szkoły Rzemieślniczej w Gorlicach odwiedziłem Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Sączu. Jestem pełen podziwu dla aktywności samorządu i członków Cechu. Rzemiosło Sądeckie wydało wielu działaczy pracujących dla rozwoju rzemiosła polskiego. Składam wyrazy szacunku i uznania dla pracy współpracowników Biura Cechu życząc dalszego rozwoju rzemiosła i waszej organizacji.
Z wyrazami szacunku
Jerzy Bartnik
Prezes Związku Rzemiosła Polskiego”

Posiedzenie Zarządu Cechu

W dniu 10 września 2014 r. w siedzibie Cechu odbyło się posiedzenie Zarządu naszej organizacji. Porządek spotkania zawierał informacje:
- o przyznanych uczniom stypendiach za wyniki w nauce,
- o sprawach organizacyjnych szkół cechowych,
- o organizacji roku szkolnego w szkołach cechowych,
- o organizacji Dnia Edukacji Narodowej i Święta Szkół Cechowych,
- o organizacji jesiennego spotkania z mistrzami szkolącymi,
Podczas spotkania omówiono również inne sprawy bieżące, rozpatrzono wolne wnioski i wybrano kandydata Cechu do Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego (Dawniej Rada Zatrudnienia). Zarząd desygnował na to kłopotliwe stanowisko Starszego Cechu.

Ważne Uchwały Zarządu Cechu

Na posiedzeniu w dniu 10 września br. Zarząd cechu podjął dwie istotne uchwały:
1. Uchwała Nr 62 /2014. Zarząd postanowił ustalić odpłatność za usługę związaną ze sporządzeniem wniosku o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń wypłaconych młodocianym pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne od refundowanych wynagrodzeń; składanego do Wojewódzkiej Komendy OHP za pośrednictwem Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży; w wysokości 30,00 zł ( trzydzieści zł) netto od jednego wniosku.
2. Uchwała Nr 63 /2014 Zarząd postanowił ustalić odpłatność za usługę związaną ze sporządzeniem wniosku składanego do właściwego Wójta, Burmistrza, Prezydenta o dofinansowanie kosztów szkolenia młodocianego w wysokości 30,00 zł ( trzydzieści zł) netto od jednego wniosku.
Uchwały weszły w życie 11.09.2014r.

Piąta rocznica działalności szkoły w Pilźnie.


Pod przewodnictwem Cechmistrza p. Jana Firsta w dniu 30 sierpnia br. przedstawiciele Cechu wraz z Pocztami Sztandarowymi Cechu i Szkoły Cechowej wzięli udział w obchodach 5-lecia działalności Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Pilźnie. Patronką placówki została bł. Karolina – dziewica i męczennica. Uroczystości rozpoczęły się przy budynku szkoły, stamtąd nastąpiło przejście ulicami miasta do kościoła parafialnego w Pilźnie, gdzie Biskup Tarnowski dr. Andrzej Jeż odprawił Mszę św. i poświęcił sztandar szkoły. Po Mszy odbyło się powitanie gości, okolicznościowe przemówienia i koncert z okazji 5-lecia szkoły i 660-lecia miasta Pilzna. W tym dniu świętowano także Dzień Rzemiosła. Rzemieślnicza Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Pilźnie prowadzona jest Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

Ponad pięćdziesięciu naszych rzemieślników i członków ich rodzin w dniu 6 września br. pielgrzymowało po raz 9-ty do Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. W programie pielgrzymki znalazła się: Droga Krzyżowa od Kaplicy Piłata, złożenie kwiatów pod pomnikiem Św. Jana Pawła II, uroczysta Msza Św. oraz piknik „Razem przy jednym stole”. Mszy świętej przewodniczył ks. biskup Jan Zając. Licznie przybyłych ze wszystkich stron Małopolski pątników powitali Kustosz Sanktuarium ojciec Azariasz Hess i burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Zbigniew Stradomski. Podczas Mszy św. modlono się w intencjach osobistych, a także za pomyślność i zdrowie rzemieślników, ich rodzin i pracowników. W imieniu pielgrzymów–rzemieślników słowa podziękowania za odprawienie uroczyściej Mszy Świętej i homilię skierował do księdza biskupa Jana Zająca starszy Cechu Rzemiosł Rożnych w Kalwarii Zebrzydowskiej Zbigniew Pyrek. Członek Zarządu Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie Roman Chmielarz w Akcie Zawierzenia Matce Bożej poprosił o opiekę, bezpieczeństwo i łaski dla całego rzemiosła.

Diecezjalne Święto Chleba.

Pod hasłem „Eucharystia-Chlebem Pielgrzymów” w dniu 7.09.2014 r. odbyło się XIII Diecezjalne Święto Chleba. W uroczystości wzięła udział delegacja naszego Cechu w składzie p. Jan First - Cechmistrz, pp. Andrzej Danek i Andrzej Maciuszek – Podstarsi oraz Poczet Sztandarowy Cechu w składzie pp. Franciszek Brdej, Kazimierz Kiełbasa i Jerzy Wojnarowski. Uroczystości rozpoczęły się o poświęceniem tablicy ku czci św. Jakuba – Patrona Miasta. Kolejnym punktem programu była msza święta celebrowana przez Ks. Biskupa dra. Stanisława Salaterskiego. Po mszy św. odbył się festyn, a wystawcy z wielu miejscowości w naszej Diecezji prezentowali wyroby piekarnicze i cukiernicze, płody rolne oraz różnego rodzaju produkty tradycyjne. Organizatorami tegorocznego święta byli: Cech brzeski, Parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, Starosta Brzeski, Burmistrz Brzeska, MOK w Brzesku i Zarząd Izby Rzemieślniczej w Tarnowie.

50 lecie działalności Artystycznej p. G. Kulig

Pani Grażyna Kulig, była rzemieślniczka naszego Cechu w rzemiośle tapicerstwo obchodziła 50-lecie działalności artystycznej. Pani Kulig maluje od dziecka, a główną inspiracją jej twórczości jest człowiek, dlatego większość jej prac to portrety.  Wiele razy nagradzana i wyróżniana, między innymi: „Medal 700-lecia miasta Nowego Sącza” i odznaką „Zasłużony działacz kultury”, nadana przez Ministra Kultury RP. Szczególnie interesuję ją portret, ponadto rzeźbi i pisze wiersze. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych na terenie całego kraju. Jej obrazy znajdują się w muzeach, kościołach i prywatnych zbiorach,  w kraju i za granicą.
Do 10 października w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu można oglądać jej wystawę jubileuszową.


„Rok Szkoły Zawodowców”


Cechmistrz p. Jan First oraz Dyrektor Biura Cechu p. Urszula Gołąb uczestniczyli w Konferencji inaugurującej kampanię „Rok Szkoły Zawodowców", którą w poniedziałek (15 września) w Wieliczce zorganizowało Małopolskie Kuratorium Oświaty. Kampania ta ma na celu m.in. obalenie stereotypów dotyczących tego szkolnictwa i zaangażowanie wszystkich podmiotów (szkół, pracodawców, władz miasta) we wspólne działania na rzecz rozwoju i promocji szkół zawodowych. Szkolnictwo zawodowe ma być w obecnym roku szkolnym 2014/2015 jednym z priorytetów dla Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Działania na rzecz ochrony środowiska

Związek Rzemiosła Polskiego zaprasza rzemieślników do zapoznawania się z ważnymi informacjami i opracowaniami na temat ochrony środowiska i oszczędnego zużycia zasobów na stronie www.3xsrodowisko.pl
Bliższych informacji dotyczących przedsięwzięć projektowych na terenie działania Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości  w Nowym Sączu udziela: Czesław Krupa – tel. 605 442 967 , e:mail izba.rzem.ns@pro.onet.pl

15-lecie szkoły w Gorlicach – 23.09.2014


W wtorek, 23 września br. delegacja Cechu w składzie Cechmistrz p. Jan First, Podstarszy Cechu p. Andrzej Maciuszek, członek Zarządu Cechu p. Andrzej Zięcina oraz Dyrektor Biura Cechu p. Urszula Gołąb i zastępca dyrektora sądeckiej Szkoły Cechowej p. Krystyna Nowobilska w towarzystwie Pocztu Sztandarowego Szkoły uczestniczyli w obchodach 15-lecia działania Zasadniczej Szkole Zawodowej prowadzonej przez Cech w Gorlicach. Podczas uroczystości nadano szkole imię Kilińskiego i poświęcono sztandar szkoły.
W kontekście powyższej informacji rzetelność kronikarska dyktuje mi potrzebę zacytowania fragmentu z napisanej w roku 2008 monografii naszej szkoły cechowej: „W roku 1997 Cech, wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez rzemieślników utworzył na terenie Gorlic, przy współdziałaniu miejscowego CRR oraz w porozumieniu z gorlickim MZK, wielozawodową klasę filialną sądeckiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Szkoła znalazła lokum w budynku Zespołu Szkół Technicznych imienia Wincentego Pola w Gorlicach przy ul. Michalusa 6. Pierwszy rok nauki rozpoczęło w niej 1 września 1997 r. 36 uczniów” , oraz kolejny cytat: „Na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2000 (...) Zarząd Cechu uznał, że szkoła w Gorlicach okrzepła na tyle że można przekazać ją miejscowe mu Cechowi.

Dofinansowanie szkoleń pracowników


Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy powołała do życia Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Program finansowany ze środków Funduszu Pracy został utworzony z myślą  o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Dzięki KFS pracodawca może skierować pracownika na szkolenie, studia podyplomowe czy egzamin potwierdzający posiadanie określonych kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, pokrywając najwyżej 20% związanych z tym kosztów.
O dofinansowanie powyższych działań może wystąpić każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej jednego pracownika. W latach 2014 i 2015 środki KFS będą adresowane do osób od 45 roku życia. One bowiem najczęściej borykają się z problemem kwalifikacji niedostosowanych do rynkowych wymagań. Kwota przyznana na szkolenie dla jednego pracownika nie może przekroczyć w danym roku 300% przeciętnego wynagrodzenia. Realizatorami programu są powiatowe urzędy pracy.  
Szczegółowe informacjami znajdują się stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (www.wup-krakow.pl) pod adresem:
http://wup-krakow.pl/uslugi-rynku-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy a także telefonicznie lub osobiście u konsultantów w Małopolskim Urzędzie Pracy tel. 12 42 87 820, e-mail: lwasztyl@wup-krakow.pl Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Plac Na Stawach 1,

1100 zł haraczu dla ZUS

Okazuje się, że nawet 1100 zł mogą wynieść minimalne składki na ZUS dla przedsiębiorców w 2015 roku. Taka podwyżka oznaczałaby, że w ciągu roku przedsiębiorcy będą musieli zapłacić nawet 670 zł więcej  - podaje agencja Forbes. Tak wynika z założeń do przyszłorocznego budżetu. Dokument ten zakłada, że przeciętne wynagrodzenie w 2015 roku wyniesie 3966 zł. Od tej wysokości oblicza się podstawę wymiaru do składek ZUS (60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia), która wyniesie 2379,60 zł. To oznacza wzrost podstawowych składek (bez składki zdrowotnej) z 772,06 do 817,40 zł. Okazuje się, że zwiększą się także składki ZUS preferencyjne, ponieważ  ich wysokość zależy jednak od płacy minimalnej. A ta w przyszłym roku wzrośnie z 1680 do 1750 zł. Obecnie obniżone składki wynoszą 160,78 zł (bez składki zdrowotnej), a wzrosną do 167,47 zł. Nie znamy jeszcze wysokości składki zdrowotnej. Jej ostateczna wysokość będzie znana dopiero w połowie stycznia. W ciągu 14 lat składki ZUS dla przedsiębiorców uległy podwojeniu. Czy powinny rosnąć tak szybko? Skumulowana inflacja w latach 1999-2013 wyniosła prawie 52 proc., a realny wzrost średniej płacy sięgnął 38 proc. Nominalnie płace więc wzrosły o 90 proc., a to od ich wysokości zależy wzrost składek. Ma to sens pod tym względem, że to od nich zależy potem wielkość przyszłych świadczeń, w tym emerytury. Niestety szybki wzrost tej minimalnej składki ZUS stanowi obciążenie dla przedsiębiorców, którzy w większości nie płacą więcej.

Minimalne wynagrodzenie wzrasta o 70 zł


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że od 1 stycznia 2015 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym  miesięcznym wymiarze czasu  pracy nie może być niższa od kwoty 1750 zł (brutto). W stosunku do wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w 2014 r. (1680 zł) jest  to wzrost  o 70 zł, tj. o 4,2 %.
 Kwota 1750 zł została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 września 2014 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. (Dz. U. Poz. 1220). Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679,  z późn. zm.), wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80%  wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. musi wynosić w 2015 r. co najmniej  1400 zł (brutto). Przypominamy Państwu, że obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r. wzrosło o 80 zł. Wysokość minimalnego wynagrodzenia osiągnęła 1680 zł brutto. Dla osób, które po raz pierwszy podejmują pracę minimalne wynagrodzenie zawsze jest niższe. W 2014 roku minimalne wynagrodzenie w pierwszym roku pracy wynosi 1344 zł (64 zł więcej niż w 2013 roku). Kwoty te obowiązują od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r

Kurs Pedagogoczny

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu ul. Żółkiewskiego 18
ogłasza nabór na kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu (mistrzów szkolących).
Planowane zakończenie kursu – do końca 2014r.
Opłata za kurs wynosi 800,-zł.
Zapisy w Biurze Izby lub telefonicznie
18 443-66-69, 18 443-66-89

DO WYNAJĘCIA


Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Rynek 11 oferuje do wynajęcia :
lokal użytkowy o pow. ok. 43 m kw. zlokalizowany w Starym Sączu przy ul Cesarczyka 2 - parter
wyposażony w pełne media, idealne warunki dla zakładu fryzjerskiego, krawieckiego, itp.
Tel. fax. 18 443-75-21, 18 444 49 25 e-mail: cech@nowysacz.com.pl



opr. P. Tengowski



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl