banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Stanowisko ZRP w sprawie przymusowego przekazywania deklaracji drogą elektroniczną
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 453 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 548 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2014-03-25] Stanowisko ZRP w sprawie przymusowego przekazywania deklaracji drogą elektroniczną
Przekazujemy Państwu do wiadomości pismo Prezesa ZRP w sprawie propozycji obligatoryjnego upowszechnienia elektronicznej formy przekazu deklaracji/zeznań podatkowych (PIT, CIT). Z przyjemnością informujemy również, że przy opracowywaniu stanowiska Związku wzięto pod uwagę między innym opinię  naszego Cechu.


NR/EL/10/ 2014 Warszawa, 24.03.2014r.
Pan
Janusz Cichoń
Sekretarz Stanu
w Ministerstwie Finansów


W odpowiedzi na otrzymany przy piśmie Pana Ministra Nr: DD3/0301/4/MCA/13/RD-16574/14 z dnia 24.02.2014r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, którym od roku 2015 dla większości płatników oraz dla wszystkich podatników w zakresie zeznań CIT proponuje się wprowadzenie obowiązku przekazywania urzędom skarbowym deklaracji podatkowych w formie elektronicznej - Związek Rzemiosła Polskiego przekazuje następujące stanowisko do projektowanych rozwiązań.
Po pierwsze, zdecydowanie negatywnie oceniamy propozycję nałożenia obowiązku składania, wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, dla deklaracji/zeznań określonych przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym w szczególności zeznań wraz załącznikami z grupy CIT-8.
Uważamy, że w stosunku do osób prawnych powinna być zastosowana, analogiczna zasada, jaką przyjęto wobec podmiotów będących płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i z elektronicznego przekazywania deklaracji (zeznań) powinni zostać zwolnieni podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy nie zatrudniają więcej niż pięciu pracowników. W przeciwnym razie ułatwienie przewidziane dla osób prawnych występujących w roli płatnika nie będzie miało większego znaczenia, bowiem i tak w zakresie pozostałych deklaracji (zeznań) wynikających z ustawy o CIT - podatnicy ci mieliby obowiązek składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Wyrażając sprzeciw wobec uniemożliwienia składania deklaracji CIT w formie papierowej, nawet najmniejszym podmiotom, w tym ogromnej liczbie organizacji pozarządowych - chcielibyśmy powołać się na statystykę przytoczoną w uzasadnieniu do projektu ustawy, z której wynika, że w roku 2013 spośród wszystkich deklaracji składanych elektronicznie, najmniejszy udział mają zeznania CIT-8. Tylko 8,7% podatników wybrało formę elektroniczną przekazania CIT-8.
Zwracamy uwagę, że w Polsce działa ponad 80 tysięcy organizacji pozarządowych (głównie fundacji i stowarzyszeń). Na ogółem 379 tys. podatników CIT składających administracji podatkowej deklaracje - stanowią one ponad 20% ogólnej liczby podatników składających CIT-8. Wśród nich jest wiele takich, które opierają obsługę ich funkcjonowania na pracy społecznej swoich członków. Jeśli nawet prowadzą księgowość w oparciu o programy komputerowe, to często łącząc działalność gospodarczą ze statutową, lub korzystając z warunkowych zwolnień swoich dochodów od podatku - nie mają możliwości sporządzenia zeznania CIT - wprost z programu. Właśnie z tych powodów zeznania tych organizacji są najczęściej sporządzane (poza programem) i składane w formie papierowej. Dla tych organizacji wprowadzenie obowiązku przekazania zeznania podatkowego, wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej trudno będzie uznać za ułatwienie dla ich działalności. Problem dotyczy także organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła. Jak podano w ocenie skutków regulacji , np. w Danii, Szwecji, Francji czy Norwegii do przesyłania informacji w formie elektronicznej - zobowiązani są raczej płatnicy podatków, a nie sami podatnicy.
Jeśli chodzi o rozwiązania zaproponowane wobec płatników podatku dochodowego od osób fizycznych, w których przewidziano możliwość składania informacji (deklaracji) w formie dokumentu papierowego (za co najwyżej 5-ciu podatników), to chcielibyśmy zwrócić uwagę, że nie wszyscy płatnicy mają siedziby swoich firm w miejscu zapewniającym swobodny dostęp do Internetu. Nie widzimy także powodu aby wprowadzać różne terminy składania zeznań, w zależności od wybranej formy przekazu. Przecież po objęciu tak dużej liczby podatników/płatników obowiązkiem elektronicznego przekazu deklaracji – urzędy skarbowe zostaną znacznie odciążone od ręcznego wprowadzania danych do systemu. Z drugiej strony, przy tak znacznym upowszechnieniu elektronicznego przekazu deklaracji należy także wziąć pod uwagę, czy system będzie w stanie obsłużyć tak dużą liczbę deklaracji/ informacji składanych przez płatników.
W związku z powyższym wnioskujemy o rozważenie wprowadzenia fakultatywnego składania deklaracji/informacji w zakresie PIT - dla płatników sporządzających informacje lub roczne obliczenia podatku za dany rok dla nie więcej niż 10-ciu podatników.
Ponadto proponujemy uszczegółowienie zapisu nowego art. 45ba ust. 6 ustawy, dodając że przez biuro rachunkowe rozumie się przedsiębiorcę uprawnionego, na podstawie odrębnych przepisów, do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz do prowadzenia ksiąg podatkowych (chodzi m.in. o podmioty działające w oparciu o przepisy ustawy o doradztwie podatkowym).
/ - / Jerzy Bartnik Prezes Związku Rzemiosła Polski




 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl