Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Rozporządzenie ministra edukacji narodowej

[2012-10-29] Rozporządzenie ministra edukacji narodowej
Od dziś (25.10.2012 r.)obowiązuje rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 14 września 2012 roku w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych. (Dz.U. z 10 10.2012, poz.1117). Zgodnie z rozporządzeniem egzamin czeladniczy oraz egzamin mistrzowski są formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła, określonego, po pierwsze w klasyfikacji zwodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, po drugie w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Natomiast egzamin sprawdzający jest formą oceny opanowania wybranych kwalifikacji zawodowych w zakresie zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła. Warunki, jakie musi spełniać osoba dopuszczona do egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego lub sprawdzającego określa powyższa ustawa. Świadectwo czeladnicze drukowane jest na białym papierze pokrytym siatką ozdobną 9giloszem) w kolorze zielonym. Pierwsza strona jest zdobiona giloszem z literami RP i z logo rzemiosła. Dyplom mistrzowski drukuje się na białym papierze pokrytym poddrukiem w kolorze ciemnoczerwonym. Pierwsza strona podobnie jak w świadectwie czeladniczym jest zdobiona giloszem z literami RP i zawiera logo rzemiosła. natomiast zaświadczenie o zdaniu egzaminu sprawdzającego jest na białym papierze zdobione giloszem w kolorze jasnoniebieskim. Pierwsza strona wygląda tak jak w przypadku dwóch poprzednich dokumentów. Wszystkie są w formacie A4. Na wniosek osoby, która zdała egzamin czeladniczy lub mistrzowski izba rzemieślnicza wydaje suplement do świadectwa czeladniczego i dyplomu mistrzowskiego – Europass. Suplement zawiera szczegółowy opis kwalifikacji i procesu kształcenia zawodowego. Treść rozporządzenia i wzory: świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego, zaświadczenia, zdaniu egzaminu sprawdzającego oraz suplementu Europass.