Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Wystąpienie Prezesa Firsta podczas Opłatka Rzemiosła Diecezji Tarnowskiej

[2010-01-12] Wystąpienie Prezesa Firsta podczas Opłatka Rzemiosła Diecezji Tarnowskiej
Ekscelencjo Księże Biskupie! Szanowni goście! Panie i Panowie rzemieślnicy! Święta Bożego Narodzenia to święta radości, miłości, pokoju i nadziei. W tym radosnym nastroju śpiewamy kolędy, łamiąc się opłatkiem składamy sobie nawzajem życzenia. Śpiewał o tym pięknie w nowoczesnej kolędzie Seweryn Krajewski.: „niebo – ziemi, niebu – ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia” - przypomniała tą kolędę młodzież naszej szkoły. W tym radosnym nastroju rozpoczynamy nowy 2010 rok. Z nadzieją patrzymy w przyszłość. Szanowni Państwo! Rok 2009 przeszedł do historii jako rok poważnego ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Mówi się, że Polski kryzys ten nie dotknął tak odczuwalnie jak inne kraje. Nawet władze państwowe przyznają, że zawdzięczamy to mikro i małym polskim przedsiębiorcom. A kto to są mikro i mali przedsiębiorcy, to przecież przede wszystkim rzemieślnicy i kupcy. To im polska gospodarka zawdzięcza ten sukces. W skali kraju mikro przedsiębiorcy stanowią 95% przedsiębiorstw, dając około 75% miejsc pracy. A jak są w zamian traktowani? My rzemieślnicy na współpracę z samorządem terytorialnym nie możemy narzekać, czego nie możemy powiedzieć o władzach państwowych. Oto dwa przykłady: Funkcjonująca już ponad 20 lat ustawa o rzemiośle nijak się ma do dzisiejszej rzeczywistości. Na prośbę samorządu rzemiosła grupa posłów w ubiegłej kadencji podjęła inicjatywę nowelizacji tej ustawy. Ale tak zaczęto ja udoskonalać i manipulować nią, że cieszymy się, że Sejm nie zdążył jej uchwalić, bo zakończyła sie kadencja Parlamentu. I drugi przykład: od zarania swych dziejów rzemiosło obok produkcji i świadczenia usług zajmowało się szkoleniem zawodowym młodzieży. Możemy chwalić sie dużymi osiągnięciami w tym zakresie. Z pod rąk rzemieślnika wychodził dobry fachowiec. Ale i tutaj napotykamy wciąż na bariery i trudności. Ciągle jacyś reformatorzy kombinują przy ustawie o systemie oświaty i przy przepisach dot. szkolenia zawodowego. To stwierdza się, że niektóre zawody są nie rzemieślnicze, to znów reformuje się szkolnictwo, przykład choćby licea profilowane zawodowe, które były dużym niewypałem. Obecnie znów manipuluje się przy sprawach szkolenia młodocianych. Przedstawiane są znów absurdalne propozycje. Czyżby znowu lobby działało i trzeba będzie powoływać komisję śledczą. Ale mam nadzieję, że i w tym przypadku Sejm nie zdąży uchwalić tych zmian przed zakończenie kadencji. Szanowni Państwo! Przepraszam, że w tak uroczystej chwili mówię o naszych bolączkach, ale to jedyna okazja, że gościmy tak duże grono znamienitych gości i możemy powiedzieć, ze nasza droga wcale nie jest różami usłana. Ekscelencjo Księże Biskupie! Szanowni goście! Panie i Panowie rzemieślnicy! Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia noworoczne zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności oraz opieki i obfitości łask Bożych w Nowym Roku. Szczęść Boże!