banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Szkoły Cechu w Nowym Sączu i w Złockiem zapraszają
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 414 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 510 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2020-08-17] Szkoły Cechu w Nowym Sączu i w Złockiem zapraszają

Nasze cechowe, rzemieślnicze szkoły branżowe I stopnia w Nowym Sączu i w Złockiem oczekują na kandydatów do nauki. Trwają w dalszym ciągu zapisy uczniów rzemiosła do tych szkół cechowych.
Ponownie zachęcamy i prosimy mistrzów szkolących o kierowanie uczniów do naszych szkół. Wszystkim rzemieślnikom powinno     zależeć na tym.
Zapraszamy również do zapoznania się z treścią pisma Starszego Cechu w tej sprawie.

 
Szanowni Państwo
Panie i Panowie Rzemieślnicy !

Wielu z nas spotkało się ze znanym powiedzeniem: „Abyś żył w ciekawych czasach”. Nasze pokolenie nie tylko doświadcza tego powiedzenia, ale również  w ostatnim czasie żyje w strachu przed panującą w całym świecie pandemią koronawirusa, który również zaatakował nasze polskie społeczeństwo. Szczególnie od miesiąca marca po dzień dzisiejszy chyba wszyscy przeżywamy kontakty, obawiając się zakażenia koronawirusem. W takich okolicznościach przyszło również nam rzemieślnikom i naszej organizacji cechowej żyć, pracować i działać.
Olbrzymi paraliż m.in. gospodarczy zagroził egzystencji wielu zakładów rzemieślniczych. Cech nasz w miarę swoich możliwości służył i służy pomocą naszym członkom. Dziękuję Paniom z biura, a szczególnie Pani Urszuli Gołąb Dyrektor Biura Cechu oraz Pani Agnieszcze Ręgiel, które zaangażowały się w szczególny sposób w pomoc rzemieślnikom (członkom Cechu) w sporządzanie wniosków, itp. dot. pomocy finansowej państwa dla przedsiębiorców.
Mistrzowie szkolący po raz pierwszy spotkali się z przypadkiem zawieszenia nauki. Od marca aż do końca czerwca zawieszone były zajęcia praktyczne a zajęcia teoretyczne w szkole odbywały się w systemie nauczania na odległość. Spowodowało to wiele problemów. 
W sytuacji wciąż panującej pandemii i związanych z tym obostrzeń nadszedł czas naboru kandydatów do zakładów rzemieślniczych do nauki zawodu oraz rekrutacji  do naszych szkół cechowych w Nowym Sączu i Złockiem.

Zwracam się do Państwa rzemieślników mistrzów szkolących o współpracę  z Cechem w tej sprawie. Cech ze swej strony czyni wiele aby propagować naukę w zakładach rzemieślniczych: rozpowszechniamy informacje poprzez środki przekazu, np. lokalne radio, drukujemy i rozdajemy afisze i ulotki oraz bileciki reklamowe. Nauczyciele odwiedzili szkoły podstawowe zachęcając młodzież do nauki w rzemiośle. Na tablicach ogłoszeń wywieszone są afisze propagujące naukę zawodu. To niektóre nasze działania. Wyrażam zadowolenie, że aktywnie włączyły się w to działanie nasze szkoły, a przede wszystkim dyrektorzy tych szkół. 

Zachęcam Państwa do przekazywania pisemnych informacji dot. chęci przyjęcia do nauki w Waszych zakładach. Proszę o kontakt w tej sprawie z panią Marią Brun Lenartowicz (tel. 18 4444925) oraz panem Piotrem Tengowskim ( tel. 18 4437521),  którzy na co dzień zajmują się sprawami szkolenia pracowników młodocianych i kontaktem z naukodawcami ( mistrzami szkolącymi).

Jesteśmy w szczycie naboru do nauki w rzemiośle. Wielokrotnie przypominany o dobrych warunkach do nauki w naszych szkołach cechowych. Przypominam, że mistrz szkolący ma prawo wskazania szkoły, w której uczeń będzie odbywał naukę teoretyczną, a powinna to być szkoła cechowa, tym bardziej że na Cechu ciąży ustawowy obowiązek nadzoru nad szkoleniem. Gorąco do państwa apeluję aby w naszym środowisku rzemieślniczym obowiązywała zasada:

Uczeń rzemieślnika kształci się w Szkole Cechowej !!!


Szanowni Państwo!
Skoro mowa o rzemieślnikach, to czuję potrzebę przypomnieć o obowiązku przynależności do Cechu rzemieślników szkolących pracowników młodocianych. Status rzemieślnika posiada, krótko mówiąc – przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą z wykorzystaniem zawodowych kwalifikacji tej osoby i jej pracy własnej i taka osoba ma swobodę wybory przynależności do Cechu.
Ale jeśli rzemieślnik szkoli pracowników młodocianych, to oprócz spełnienia  innych wymogów musi należeć do Cechu a egzamin
czeladniczy uczeń ma zdawać w Izbie Rzemieślniczej. Wyraźnie o tym mówią obowiązujące przepisy, m.in. ustawa o rzemiośle. Wyjaśnialiśmy te sprawy również w Cechowym Biuletynie informacyjnym nr 331 z 28 lutego 2020 roku oraz na spotkaniach z mistrzami szkolącymi.
Ponieważ nie sposób tutaj omówić szczegółów tych przepisów, odsyłam Państwa do lektury ustaw i rozporządzenia. Czuję się w obowiązku przypomnieć Państwu o tej sprawie, aby przestrzec przed problemami jakie mogą wyniknąć przy wypłacie przez urzędy gmin  dofinansowania kosztów szkolenia. 
W tym roku ze względu na panująca pandemię planujemy Walne Zgromadzenie Członków Cechu zwołać we wrześniu. Już teraz Państwa serdecznie zapraszam do licznego udziału.  

Na koniec pragnę Państwa zachęcić do korzystania z informacji zawartych na stronach internetowych naszego Cechu:  www.cech.nowysacz.com.pl   oraz szkoły w Nowym Sączu: www.szkolacechnowysacz.pl
od czerwca pani Urszula Gołąb dyrektor biura Cechu zamieszcza dla Państwa najważniejsze informacje bieżące dot. nas rzemieślników,  a na stronie szkoły – pan Józef Klimek Dyrektor Szkoły bieżące informacje dot. szkoły i nauki w rzemiośle. Zachęcam Państwa do korzystania z tych informacji. 

Kończąc, jeszcze raz proszę o kierowanie uczniów do naszych szkół cechowych. Serdecznie Państwa pozdrawiam, życzę dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności.

 Z wyrazami szacunku


Jan First  Starszy Cechu




 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl