banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Biuletyn Informacyjny nr 329 z dnia 13 listopada 2019 r.
 
 
Autor wpisu: Urszula Gołąb
Liczba obrazów: 4 fotografii
Odzwiedziny: 300 wejść
Data utworzenia: 29 październik 2021
Autor wpisu: Urszula Gołąb
Liczba obrazów: 8 fotografii
Odzwiedziny: 396 wejść
Data utworzenia: 07 wrzesień 2021
 
[2019-11-13] Biuletyn Informacyjny nr 329 z dnia 13 listopada 2019 r.

Uroczystość Świętego Mikołaja


Jak co roku spotkanie dzieci rzemieślników i pracowników zakładów rzemieślniczych ze Św. Mikołajem odbędzie się 5 grudnia 2019 r. (czwartek) w Świetlicy Cechowej - Nowy Sącz, Rynek 11, I piętro w dwóch turach; o 16:00 i o 17:00. Planowana jest oprawa artystyczna przybycia św. Mikołaja i wręczenie prezentów.
Koszt paczki wynosi 50,00 zł. Cech pokryje koszt organizacji imprezy oraz dopłaci po 30,00 zł do każdej paczki dla dzieci rzemieślników – członków Cechu (tzn. rzemieślnicy płacą po 20 zł za paczkę dla każdego dziecka). Warunkiem otrzymania dofinansowania jest opłacenie składek.
Za paczki dla dzieci pracowników zatrudnionych u rzemieślnika – członka Cechu pobierana będzie pełna odpłatność (50 zł).
Wpisanie dziecka na listę nastąpi po uiszczeniu należności.
Zapisy przyjmujemy do 25.11.2019 r. w Biurze Cechu, Rynek 11
nr tel.: 18 443-75-21 tel.: 18 444-49-25 e-mail: cech@nowysacz.com.pl


Firma Optyczna „Walczyk” obchodziła 40-lecie pracy.

Firma Optyczna "Walczyk" jest rodzinną firmą, powstałą w 1979 r. w Nowym Sączu. Jej zespół tworzą wykwalifikowani i doświadczeni optometryści, optycy oraz doradcy sprzedaży. Zakład zajmuje się profesjonalnym badaniem wzroku oraz doborem i sprzedażą markowych szkieł i opraw okularowych oraz soczewek kontaktowych. Salony Optyczne WALCZYK mogą poszczycić się najnowszym wyposażeniem i dogodną lokalizacją w Rynku oraz przy ul. Kopernika. Serdecznie gratulujemy!

35-lecie Firmy „KRYSZTAŁ”

Prowadzona przez Państwa Reginę i Jana Platów firma FPHU "KRYSZTAŁ" istnieje od 1984 r. i jest już firmą rodzinną i pokoleniową. Początkowo jednoosobowy zakład świadczący usługi szklarskie to obecnie przedsiębiorstwo, które zatrudnia ok. 50 osób i zajmuje znaczącą pozycję w branży szklarskiej na rynku województwa małopolskiego oraz posiada punkty sprzedaży w Polsce i na Słowacji. Firma z sukcesami bierze udział w licznych targach i wystawach w kraju i po za jego granicami. Zakład stosuje rozwiązania innowacyjne w zakresie stosowanych materiałów i sposobu ich wykorzystania łącząc tak tradycyjny materiał jak szkło z najnowocześniejszymi metodami obróbki. Życzymy dalszych sukcesów.

Nagroda im. Reymonta dla pracownika Cechu

1 października br. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagród Literackich im. Władysława Reymonta. Nagrodę specjalną przyznawaną rzemieślnikom-pisarzom wręczono pracownikowi naszego Cechu, p. Piotrowi Tengowskiemu za wydaną z okazji 130-lecia sądeckiego Cechu książkę "Dzieje rzemiosła nowosądeckiego". Laudację na rzecz autora wygłosił obecny na uroczystości Starszy Cechu p. Jan First. Kolejnym sądeckim akcentem podczas Gali było wyróżnienie dla nominowanej do nagrody przez Izbę Rzemieślniczą w Nowym Sączu p. Jadwigi Marzec za książkę „Marzenia nie liczą lat”, w której przedstawiono fascynujące losy p. Grażyny Kulig, długoletniej członkini naszego Cechu.
„Dzieje Rzemiosła Nowosądeckiego” są w bieżącej sprzedaży w Biurze Cechu. Na kilkuset stronach bogato ilustrowanego opracowania wielu z byłych i dzisiejszych członków Cechu może znaleźć swoje nazwiska i wizerunki. Nabycie książki może być udokumentowane fakturą VAT.

Spotkanie w szkole Cechowej

W dniu 15 października 2019 r. w siedzibie sądeckiej szkoły zawodowej Cechu odbyło się szkolenie dot. zatrudniania pracowników młodocianych powiązane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Licznie zebranych uczestników powitał Starszy Cechu p. Jan First, który przedstawił p. Józefa Klimka, nowego dyrektora naszej sądeckiej szkoły zawodowej. W spotkaniu wzięli udział: p. Tadeusz Szewczyk – Prezes Sądeckiej Izby Rzemieślniczej, p. Beata Rzepiela – Dyrektor Biura Izby, p. Bogumiła Kołbon – Izba Nowy Sącz, p. mecenas Daniel Tumidaj – radca prawny Izby, p. Antoni Żygłowicz – Dyrektor Rzemieślniczej j Szkoły w Złockiem, Urszula Gołąb - Dyrektor Biura Cechu oraz członkowie Zarządu Cechu, rzemieślnicy, mistrzowie szkolący, nauczyciele i pracownicy.

20-lecie Nowosądeckiej Izby Turystycznej
Nowosądecka Izba Turystyczna świętowała 20-lecie istnienia. Obecnie jej prezesem jest p. Andrzej Danek (Podstarszy naszego Cechu). Podczas uroczystej gali w Hotelu Ibis Style w Nowym Sączu obecny na uroczystości wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec wręczył zasłużonym dla turystyki osobom i organizacjom Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W imieniu Marszałka Małopolski gratulacje oraz odznaczenia przekazał sekretarz województwa Wojciech Piech. W uroczystości uczestniczył również radny województwa, a zarazem prezes Małopolskiej Izby Turystycznej p. Grzegorz Biedroń.
Miło nam donieść, że Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP został uhonorowany członek Zarządu Cechu p. Andrzej Stawiarski. W obchodach wziął również udział Starszy Cechu p. Jan First.

Szkice o rzemiośle ….
W Biurze Cechu można nabyć niezwykle interesującą (choć kontrowersyjną) książkę „Szkice o rzemiośle, polityce gospodarczej i Krakowie w XX wieku” autorstwa Tadeusza Nowińskiego, opisującą Kraków i jego liczną społeczność rzemieślniczą o tysiącletniej historii i wielkich tradycjach. W tej pracy autor przedstawia w syntetycznym zarysie wybrane wydarzenia z historii miasta mające wpływ na sytuację środowisk rzemieślniczych i wpływ tych środowisk na stan i rozwój stolicy Małopolski. Książka, która w krakowskich księgarniach kosztuje ponad 20 zł u nas jest do kupienia za złotych 10. Jak znalazł pod choinkę.

Podstarszy Cechu uratował kolejną zabytkową kapliczkę

Firma Tap-Mal należąca do Podstarszego naszego Cechu p. Andrzeja Maciuszka wykonała kompleksową renowację kapliczki w Cyganowicach.
Kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych została wybudowana w 1812 r. przez mieszkańców jako wotum dziękczynne za ustąpienie powodzi i do dziś jest pod ich opieką. Jednolite wyposażenie pochodzi z I połowy XIX wieku i należy do niego ciekawy 5-głosowy pozytyw zlokalizowany na chórze muzycznym. W 1832 r. dzwon dla kaplicy odlał Jan Długi z Nowego Targu. To już druga kapliczka odrestaurowana przez p. Andrzeja. W 2018 r f-ma TAP-MAL odnowiła niszczejącą kapliczkę „Pod Bożą Męką” w Starym Sączu.

Od 1 stycznia 2020 r. nowa definicja rzemiosła
- zmiana ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców
Rzemiosłem jest zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez:
1) osobę fizyczną, z wykorzystaniem zawodowych kwalifikacji tej osoby i jej pracy własnej, w imieniu własnym i na rachunek tej osoby – jeżeli jest ona mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą, lub
2) wspólników spółki cywilnej osób fizycznych w zakresie wykonywanej przez nich wspólnie działalności gospodarczej, lub
3) spółkę jawną, lub
4) spółkę komandytową osób fizycznych, z wykorzystaniem zawodowych
kwalifikacji wszystkich wspólników i ich pracy własnej – jeżeli jest ona mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą lub
5) spółkę komandytowo - akcyjną osób fizycznych, z wykorzystaniem
zawodowych kwalifikacji wszystkich wspólników i ich pracy własnej – jeżeli jest ona mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą, lub
6) jednoosobową spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wykonującego we własnym imieniu działalność gospodarczą, z wykorzystaniem swoich zawodowych kwalifikacji i pracy własnej – jeżeli powstała spółka jest mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą, lub
7) spółkę, o której mowa w pkt 3 – 5, jeżeli działalność gospodarcza jest
wykonywana z wykorzystaniem zawodowych kwalifikacji przynajmniej jednego wspólnika i jego pracy własnej, pod warunkiem że pozostałymi wspólnikami są małżonek, wstępni lub zstępni wspólnika, lub
8) wspólników spółki cywilnej osób fizycznych w zakresie wykonywanej przez nich wspólnie działalności gospodarczej, jeżeli działalność gospodarcza jest wykonywana z wykorzystaniem zawodowych kwalifikacji przynajmniej jednego wspólnika i jego pracy własnej, pod warunkiem, że pozostałymi wspólnikami są małżonek, wstępni lub zstępni wspólnika oraz wszyscy wspólnicy łącznie są mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą.
 
 
 
Do wynajęcia

Cech oferuje do wynajęcia lokal użytkowy o pow. 19.3 m kw.
zlokalizowany w budynku Cechu w Nowym Sączu przy ul. Rynek 11, (parter, od podwórza), niezwykle atrakcyjna lokalizacja w samym sercu miasta. Bliższe informacje można uzyskać w Biurze Cechu:
tel. fax. 18 443-75-21, e-mail: cech@nowysacz.com.pl

 

Nowa skala podatkowa od 1 października 2019 roku

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Od 1 października 2019 r. podatek wynosi

Ponad

Do

-

85'528 zł

17% 

 

minus kwota
zmniejszająca podatek

85'528 zł

 

14.539 zł 76 gr plus 32%
nadwyżki ponad 85'528 zł

  1. Skala podatkowa na cały 2019 rok

Podstawa obliczenia podatku w złotych

W 2019 roku podatek wynosi

Ponad

Do

 

85'528 zł

17,75%

minus kwota
zmniejszająca podatek

85'528 zł

 

15.181 zł 22 gr plus 32%
nadwyżki ponad 85'528 zł

 

Kwota wolna od podatku 2019 - od 1 października 2019

Kwota dochodu (zł) (podstawa obliczenia podatku)

Kwota dochodu
wolna od podatku (zł)

Kwota zmniejszająca wyliczony podatek (zł)

Wzór wyliczenia kwoty zmniejszającej podatek

Od

Do

Od

Do

Od

Do

 

0,01 zł

8.001,49 zł

Cały dochód zwolniony z podatku – do 8.001,49 zł

Cały wyliczony podatek – do 1.420 zł

8.001,50 zł

13.000,49 zł

8.000 zł

3.091 zł

1.420 zł

548,30 zł

1.420 zł – [871 zł 70 gr (podstawa obliczenia podatku – 8.000 zł) ÷ 5.000 zł]

13.000,50 zł

85.528,49 zł

3.091 zł

548,30 zł

 

85.528,50 zł

127.000,49 zł

3.091 zł

0 zł

548,30 zł

0 zł

548,30 zł – [548 zł 30 gr × (podstawa obliczenia podatku – 85.528 zł) ÷ 41.472 zł]

Od 127.000,50 zł

0 zł

0 zł

 

Źródło: PIT.pl


 
  
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2022 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl