Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Diecezjalne Święto Chleba
 
 
Autor wpisu: Piotr Tengowski
Liczba obrazów: 54 fotografii
Odzwiedziny: 955 wejść
Data utworzenia: 21 marzec 2019
Autor wpisu: Piotr Tengowski
Liczba obrazów: 12 fotografii
Odzwiedziny: 1048 wejść
Data utworzenia: 09 styczeń 2019
 
[2019-09-09] Diecezjalne Święto Chleba
 

Delegacja Sądeckiego Rzemiosła w składzie:  Starszy Cechu p. Jan First oraz Podstarsi pp. Andrzej Maciuszek i Andrzej Danek w dniu 8 września br. wzięła  udział w Diecezjalnym  Święcie  Chleba, na którym zgromadzili się rzemieślnicy i przedsiębiorcy z całej Diecezji.  W uroczystości uczestniczyli piekarze, cukiernicy, pszczelarze, kominiarze, winiarze, koła gospodyń wiejskich, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, policji, poczty sztandarowe i mieszkańcy.

Mszy św. na pl. Kazimierza przewodniczył abp Nowacki. W homilii hierarcha wyraził radość z tak licznego uczestnictwa we wspólnym dziękczynieniu Bogu za chleb. Przekonywał, że jest on darem największym, a słowo "zboże", z którego jest wypiekany, wskazuje na jego Boże pochodzenie. Przywołał dawne, powszechnie praktykowane w polskich domach zwyczaje, kiedy robiło się na chlebie znak krzyża przed jego rozkrojeniem, a każdą kromkę czy nawet kruszynę, która spadła na ziemię, z szacunkiem się podnosiło i całowało. Nigdy nie wyrzucało się chleba do śmieci, uważając to za świętokradztwo.

Arcybiskup przekonywał o wielkiej potrzebie modlitwy o chleb nie tylko dla siebie, ale także o to, by nigdy nie brakowało go innym. Dziękował młynarzom i piekarzom, dzięki którym nie brakuje nam chleba, ale także i tym, którzy dzielą się nim ze swoimi braćmi. Wskazywał, że chleb jest też mieszkaniem, dobrym słowem powiedzianym do drugiego, każdym gestem, który okazujemy. Apelował, by nie zapominać także o Chlebie, który daje nam zbawienie.

W uroczystości uczestniczył także ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor diecezjalnej Caritas. Dziękował przedsiębiorcom i rzemieślnikom za wsparcie udzielane ubogim i chorym, także za pośrednictwem Caritas. Zachęcał do włączenia się w akcje "Kromka chleba dla sąsiada" i "Chleb miłosierdzia".

Związek Rzemiosła Polskiego uhonorował Szablą Kilińskiego - najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym - ks. Józefa Drabika, proboszcza brzeskiej fary i kustosza sanktuarium św. Jakuba, a zarazem kapelana Izby Rzemieślniczej w Tarnowie. Od razu zyskał przydomek "rycerza św. Jakuba" i ofiarował  swoją karabelę w darze św. Jakubowi. 

Szablą Kilińskiego odznaczeni zostali także Andrzej Kuta, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie i przedsiębiorca Stanisław Bańbor.Brzesko. Diecezjalne Święto Chleba 2019 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2020 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl