Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Jarmark na świętą Małgorzatę

[2018-07-12] Jarmark na świętą Małgorzatę

Kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, pokazy i warsztaty dawnych rzemiosł, plebejskie gry i zabawy, występy teatrów ulicznych czy zwiedzanie sali tortur… To tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano na coroczny Jarmark świętej Małgorzaty. Tradycyjnie jego organizatorem jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Prezydent Miasta Nowego Sącza.

Uroczyste otwarcie jarmarku odbędzie się 21 lipca o godzinie 14:00 na sądeckim Rynku, a następnie na Placu Kolegiackim rozpoczną się pokazy walk rycerskich, koncert zespołu muzyki dawnej "Szelindek", manewry wojsk i musztra, pokaz mody słowiańskiej oraz prelekcja dr Piotra Wierzbickiego o heraldyce.

Przez dwa dni czynne będą kramy z rękodziełem artystycznym i produktami regionalnymi. Warte uwagi będą pokazy rzemieślników w zawodach, które już nie istnieją lub są w zaniku. Rzemieślnicy poprowadzą warsztaty, między innymi iluminatorstwa, kaligrafii, czerpania papieru, drukarstwa, szycia strojów i wytłaczania na skórze, tkactwa, kamieniarstwa, rzeźby i drzeworytu, wytwarzania mąki w żarnach.

Dzieci będą mogły uczestniczyć w bezpiecznych walkach rycerskich, strzelać z łuku, kręcić się na średniowiecznej karuzeli. Dla osób o mocnych nerwach muzeum udostępni do zwiedzania salę tortur, znajdującą się w zabytkowych piwnicach Domu Gotyckiego.

Ciekawie zapowiada się też pokaz mody pod tytułem "Za modą przez wieki" w wykonaniu Fundacji Nomina Rosae, widowisko plenerowe "Dożynki" czy teatr ognia "Cirrus Maximus".

Jarmark przygotowują autentyczni pasjonaci rekonstrukcji historycznej, między innymi Bractwo świętego Jakuba, Parva Armis, Berezun i Słowiański Gród Wólka Bielecka, a także teatr "Trupa Komedianty".

Szczegółowy program Jarmarku świętej Małgorzaty znajduje się na plakatach oraz na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu: JARMARK ŚWIĘTEJ MAŁGORZATY

źródło: strona internetowa Nowego Sącza, dostęp 12.0