Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności XXXVII Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę

[2018-06-26] XXXVII Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę

Niemal sto osób wzięło 24 czerwca br. udział dorocznej pielgrzymce sądeckich rzemieślników do Częstochowy. Pielgrzymka odbyła się w ramach XXXVII Pielgrzymki Rzemiosła na Jasną Górę, zorganizowanej w tym roku pod hasłem „Oblubienico Ducha Świętego wspieraj Rzemiosło w służbie Ojczyzny”. Sądeckim rzemieślnikom przewodniczył Cechmistrz p. Jan First, z towarzyszeniem Podstarszych pp. Andrzeja Danka i Andrzeja Maciuszka w asyście Pocztu Sztandarowego w skład którego weszli pp. Andrzej Kawalec z synem Sebastianem oraz Tadeusz Miśkowiec.

Szczególny charakter tej uroczystości podkreślony został elementami upamiętniającymi 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Msza św. dla rzemieślników rozpoczęła się o godz. 11.00 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski. Mszę św. koncelebrował Krajowy Duszpasterz Rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki.
Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Serdecznie wam życzę, by spotkanie z Jezusem i Jego Matką, zwłaszcza w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę umocniło waszą wiarę i uzdolniło do życia zgodnego z Ewangelią. Niech wstawiennictwo św. Józefa, rzemieślnika, oblubieńca Najświętszej Dziewicy wspomaga was, byście pracując dobrze, spokojnie, w miarę swoich sił i cierpliwie, nie cofając się przed znużeniem czy trudnościami, mogli przenieść w przyszłość te wielkie wartości, jakie otrzymaliście od swoich mistrzów i poprzedników na przestrzeni dziejów naszej Ojczyzny”.

W homilii bp Andrzej Jeż przypomniał, jak ważne jest budowanie życia na Bogu, na wartościach. „Święty Jan Paweł II uczył, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. A bez wątpienia podstawową rzeczą, jaką możemy dzielić się z innymi, jest nasza praca. Podczas dzisiejszej pielgrzymki do sanktuarium jasnogórskiego mamy szczególnie na myśli pracę ludzi różnych rzemiosł” .
Interesująca jest historia słowa ‘rzemiosło’, które w swym pierwotnym brzmieniu łączyło się z czasownikiem ‘podpierać’, ‘podtrzymywać’. Rzemieślnik to ten, który swoją pracą podtrzymywał od wieków swój własny byt, byt swojej rodziny, a także społeczności, której służył swoją pracą, także Ojczyźnie  (...) słowo ‘rzemiosło’ odwołuje się także do rzeczownika ‘ręka’, wszak dzieła rzemieślnika to owoce pracy jego rąk, te ręce wytwarzają, dzielą między innych efekty żmudnej pracy będącej połączeniem myśli, zaangażowania i fizycznego wysiłku, stąd rzemiosło nazywa się rękodzielnictwem” – mówił dalej biskup Jeż.
zachęcając aby na nowo odkrywać wartość pracy „nie tylko jako przetwarzania, wytwarzania, zarabiania, ale przede wszystkim jako możliwości budowania relacji międzyludzkich, rozwoju własnej osoby, swoich zdolności, umiejętności, radości z tego, że moja praca może służyć tysiącom, a nawet milionom osób”.

Cech zorganizował i sfinansował wyjazd rzemieślników i najbliższych członków ich rodzin (współmałżonek, dzieci).

fot. str. int. Cechu w Zakopanem

Jasna Góra 2018