Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Prezydent Andrzej Duda w Nowym Sączu

[2018-03-05] Prezydent Andrzej Duda w Nowym Sączu

Kilkuset sądeczan przyszło do hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu, aby spotkać się z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejem Dudą (2 marca). Gość przybył do naszego miasta na zaproszenie prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

- Jest mi niezmiernie miło, że skorzystał pan z zaproszenia, wysłanego przeze mnie i przez sądeczan do odwiedzenia Nowego Sącza – powiedział Ryszard Nowak witając dostojnego gościa. - To szczególny rok, rok jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. W tym dniu rozpoczynamy jego oficjalne sądeckie obchody. To dla nas wielki zaszczyt, że tak znakomity gość spotyka się z nami, sądeczanami. Jest to dowód na to, że przywiązanie do Ziemi Sądeckiej jest u niego szczególnie duże i szczególnie ważne. My, wierni sądeczanie gwarantujemy wsparcie dla pana prezydenta, dzisiaj mogę to z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że będziemy dla pana również pracować – zakończył Ryszard Nowak.

Prezydent Andrzej Duda dziękując za ciepłe przyjęcie wspomniał, że wcześniej odwiedził obchodzące 200-lecie powstania Liceum im. Jana Długosza. - Cieszę się, że taka szkoła tutaj jest w Nowym Sączu, z taką niezwykłą tradycją. Tradycją wynikającą nie tylko z dwustu lat istnienia, ale przede wszystkim z tradycją wynikającą z dorobku dla Rzeczypospolitej, jaki pozostawili po sobie jej absolwenci – powiedział prezydent RP.

Gość podkreślił, że największą wartością Sądecczyzny obok tradycji i walorów przyrodniczych jest jej niezwykły duch. - Te wartości, które tutaj państwo macie, które są przekazywane na tej ziemi z ojca na syna, z matki na córkę, one są państwa wielką wartością tej ziemi, ale przede wszystkim są one wielką wartością Polski – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP przypomniał dokonania formacji, do której się zalicza, przede wszystkim w dziedzinie pomocy rodzinie, takie jak program 500 plus. – Moim wielkim pragnieniem jako prezydenta i moim wielkim marzeniem jest, żeby w momencie, kiedy będę kończył prezydenturę, kończył swoją prezydencką służbę przeciętnej polskiej rodzinie żyło się lepiej niż w momencie, kiedy ją zaczynałem – zwierzył się prezydent Andrzej Duda.

Prezydentowi RP towarzyszyli podczas wizyty w Nowym Sączu sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera i sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk i wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Na spotkanie z mieszkańcami grodu nad Dunajcem i Kamienicą przybyli także między innymi posłanki Anna Paluch i Elżbieta Zielińska, posłowie Jan Duda, Edward Siarka i Józef Leśniak, radni miasta Nowego Sącza i przedstawiciele sądeckich samorządów.

Istotną częścią wizyty były indywidualne spotkania i rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. Sądeczanie mieli rzadką okazję przekazać głowie państwa swoje uwagi, opinie i spostrzeżenia. Często były to po prostu pełne ciepła życzenia i wspólna fotografia. Sądeczanie idąc za przykładem prezydenta Ryszarda Nowaka mogli także wpisać się do księgi pamiątkowej z okazji 100-lecia niepodległości, wyłożonej podczas całego spotkania. O barwną i radosną oprawę artystyczną spotkania zadbał zespół Sądeczoki.

Autor: Wiesław Turek, fot. Piotr Droździk

źródło: str. internetowa Nowego Sącza

Pierwsza wizyta Prezydenta RP w Nowym Sączu miała miejsce 90 lat temu, w roku 1928 (28.X). Wówczas nasze miasto odwiedził  prezydent Ignacy Mościcki, który przybył na uroczystość poświęcenia sztandaru I Pułku Strzelców Podhalańskich.