Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Jan Gogolewski nowym prezesem Związku Rzemiosła Polskiego

[2017-06-22] Jan Gogolewski nowym prezesem Związku Rzemiosła Polskiego

22.06.2017

Kongres większością głosów (96 do 26 na 136 głosujących) zdecydował, że nowym prezesem Związku Rzemiosła Polskiego na kolejną 4 letnią kadencję został Jan Gogolewski, członek Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemieślniczej z Bydgoszczy, przedsiębiorca branży spożywczej.

Nowo wybrany prezes w swoim wystąpieniu podziękował za obdarzenie go zaufaniem w kwestii objęcia kierownictwa. Powiedział, że będzie starał się aktywnie współpracować ze wszystkimi na rzecz poprawy sytuacji rzemiosła. Ma również nadzieję, że jego przyszłe działania przekonają do słuszności wyboru jego osoby na prezesa Związku Rzemiosła Polskiego nawet tych, którzy głosowali przeciwko niemu.

Prezes Jan Gogolewski podkreślił, że nie boi się wyzwań, które przed nim postawiono. Liczy na pomoc i wspólne działania zarządu w przygotowaniu strategii na 4 lata swojej kadencji. Ale przede wszystkim liczy na wsparcie pracowników Związku Rzemiosła Polskiego, ponieważ to oni są najważniejszym systemem w zarządzaniu Związkiem.

Kongres przyjął uchwałę o przyznaniu tytułu "Honorowy Prezes" trzem prezesom: Jerzemu Bartnikowi, Pawłowi Saarowi oraz Bogusławowi Wójcikowi.

Podczas pierwszego posiedzenia Zarządu, które odbyło się zaraz po zakończeniu obrad kongresowych, podjęto decyzję o powołaniu Dyrektora Generalnego ZRP. Stanowisko to powierzono Edycie Doboszyńskiej, dyrektorowi Zespołu Koordynacji Spraw Europejskich.

Uchwałą Kongresu ukonstytuował się nowy Zarząd Związku Rzemiosła Polskiego, w którego skład weszli:
Prezes Związku Rzemiosła Polskiego - Jan Gogolewski
Zastępcy Prezesa Zarządu: Antoni Górski, Władysław Jefremienko, Jan Klimek, Janusz Kowalski, Zbigniew Marchwiak, Antoni Odzimek, Janusz Piątek, Wiesław Szajda,
Członkowie Zarządu: Włodzimierz Biniek, Jan Gański, Kazimierz Góralczyk, Krzysztof Hnat, Jan Jaworski, Aleksander Kaczmarek, Henryk Kluska, Emil Kunysz, Andrzej Kuta, Zbigniew Lenart, Mieczysław Lipowski, Zbigniew Ładziński, Wacław Napierała, Edward Tomasz Połaski, Tadeusz Staruch, Stanisław Syguła, Sławomir Szatkowski, Tadeusz Szewczyk, Jan Witkowski.

===

Prezes Jan Gogolewski od blisko 50 lat prowadzi działalność rzemieślniczą w branży spożywczej. Od 1969 r. jest właścicielem fabryki pracującej na najnowocześniejszych maszynach i technologiach. Zatrudnia ponad 100 pracowników. Nauczyciel zawodu. Wykształcił 53 uczniów. Zaangażowany w działalność w strukturach organizacji rzemiosła. Na przestrzeni lat pełnił wiele funkcji, w tym: Starszy Cechu, Członek Zarządu, Wiceprezes, a w latach 2005-2013 Prezes Izby Rzemieślniczej, w tym certyfikowanego ośrodka Krajowego Systemu Usług, świadczącego doradztwo dla przedsiębiorców, członek Zarządu, a od 2013 r. Zastępca Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego.

W 2006 r. założyciel Zasadniczej Szkoły Zawodowej Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, która obecnie jako Zespół Szkół (z Liceum i Technikum) kształci rocznie ponad 400 uczniów.

W latach 2005–2013 Wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Bydgoszczy, gdzie był zaangażowany w rozwiązywanie sporów miedzy pracownikami a pracodawcami. Od 1999 r. Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Bydgoszczy. Od 2010 r. pełniąc tą funkcję podjął decyzję o przekazaniu pomocy finansowej na rzecz fundacji, szkół, stowarzyszeń, ośrodków kultury, sportowych itp. Współorganizator w 2012 r. reaktywacji Sejmiku Gospodarczego Woj. Kuj-Pom, w ramach którego współtworzył strategię rozwoju województwa. Dzięki niemu dziś Sejmik to silna reprezentacja wszystkich organizacji pracodawców w regionie.

Od 2007 r. wznowił przyznawanie corocznej nagrody Rzemieślnik Roku. Angażuje się w działalność charytatywną.
Jako właściciel Fabryki Wyrobów Cukierniczych „JAGO” od lat wspiera przedszkola, szkoły, ośrodki szkolno-wychowawcze, domy dziecka i pomocy społecznej, szpitale, hospicja, stowarzyszenia dzieci niepełnosprawnych, Kościół a także instytucje charytatywne jak Caritas, PCK czy „Wiatrak”.

Otrzymał odznaczenia państwowe: Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz wiele wyróżnień, w tym: Złoty Laur, Platynowy Laur, Polski Sukces 2001, Złota Odznaka za Wyszkolenie Uczniów W Rzemiośle, Platynowy, Złoty i Srebrny Medal Im. Kilińskiego, Medal Prezydenta Bydgoszczy, Lider Przedsiębiorczości 2005, Przedsiębiorstwo Fair Play 2006 I 2007, Certyfikat Polish Product w Kategorii Firma Roku 2008, Szabla im. J. Kilińskiego.

Jan Gogolewski