Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Uroczystości 3 Maja w Nowym Sączu

[2017-04-26] Uroczystości 3 Maja w Nowym Sączu

Bogaty i uroczysty – taki jest program obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Nowym Sączu. Oprócz uroczystości oficjalnych z udziałem prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka nie zabraknie koncertów i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
    Uroczystości rozpoczną się o 10:30 mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Małgorzaty. W nabożeństwie udział wezmą poczty sztandarowe, organizacje, instytucje, szkoły i stowarzyszenia kombatanckie. Homilię wygłosi ks. Krzysztof Orzeł. Udział w nabożeństwie weźmie Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.  Po mszy, około 11:30 uczestnicy przejdą na plac 3 Maja, gdzie znajduje się pomnik Stanisława Małachowskiego,  marszałka Sejmu Wielkiego. Właśnie to zgromadzenie 3 maja 1791 roku uchwaliło pierwszą w Europie i drugą na świecie Ustawę Rządową, czyli nowoczesną konstytucję państwa.
     Uroczystości na placu 3 Maja rozpocznie okolicznościowe przemówienie prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka. Następnie sądeccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego oraz delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem marszałka Stanisława Małachowskiego, jednego z architektów Konstytucji 3 Maja.
  Po uroczystości oficjalnej pod pomnikiem marszałka Małachowskiego odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w repertuarze patriotycznym. Początek  – około 11:50.

Dziedziniec kościoła św. Ducha
"Witaj, majowa jutrzenko" to koncert pieśni patriotycznych, w którym udział wezmą zespół regionalny Sądeczanie i aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego oraz sami sądeczanie. Uczestnicy otrzymają specjalnie wydrukowane na tę okazję śpiewniki i wspólnie zaśpiewają najpiękniejsze patriotyczne pieśni. Początek sądeckiego patriotycznego śpiewania – 18:30.

Na uroczystości zapraszają prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, starosta nowosądecki Marek Pławiak oraz proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty Jerzy Jurkiewicz.

źródło:  Referat Komunikacji Społecznej UM (WT)