Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Nowy wojewoda i wicewojewodowie Małopolski

[2015-12-09] Nowy wojewoda i wicewojewodowie Małopolski
 Józef Pilch dotychczasowy wiceprzewodniczący krakowskiej rady miasta został desygnowany przez  premier Beatę Szydło na nowego wojewodę Małopolski. Premier  mianowała również  dwóch zastępców nowego gospodarza województwa. Zostali nimi To Piotr Ćwik, samorządowiec i były poseł Prawa i Sprawiedliwości, oraz Józef Gawron radny powiatowy z Proszowic.
Nowy wojewoda jako pierwszoplanowe zadania wymienia przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, realizację projektu Nowa Huta Przyszłości, zakładającego rewitalizację poprzemysłowych terenów krakowskiej huty oraz dokończenie budowy trasy ekspresowej S7 od Krakowa do granicy z woj. świętokrzyskim.

Wręczając nominacje nowym wojewodom premier Beata Szydło powiedziała że od nowych wojewodów wymaga kierowania się dewizą, przyświecającą jej rządowi, czyli: "praca, pokora i służenie obywatelom". Dodała rownież:  Przed nami bardzo dużo ważnych, ale też i niełatwych zadań do podjęcia. Jesteście państwo przedstawicielami rządu. Będziecie państwo mieli wielkie zadanie, ale i też wielką odpowiedzialność. Myślę, że każdy z nas zdaje sobie sprawę, z tego, że naszym zadaniem jest dobrze wypełniać obowiązki, które zostały nam powierzone.

Beata Szydło podkreśliła, że wojewoda jest nie tylko przedstawicielem Rady Ministrów w województwie, ale także reprezentantem i opiekunem lokalnych spraw. Dlatego tak ważna jest – jak zaznaczyła premier – dobra współpraca administracji rządowej i samorządowej oraz to, by urzędy wojewódzkie stały otworem dla obywateli.

Wojewodę powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej.