banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności Biuletyn Informacyjny nr 278 z dnia 10 marca 2014 r.
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 305 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 397 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2014-03-12] Biuletyn Informacyjny nr 278 z dnia 10 marca 2014 r.

Planowane zmiany w refundacji

Jak już wcześniej Państwa informowaliśmy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jako dysponent środków Funduszu Pracy - podjęło intensywne działania legislacyjne, dostosowujące polskie przepisy do prawodawstwa UE w kierunku zapewniającym ciągłość wypłat refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników. Rzemieślnicy od początku aktywnie uczestniczą w tych zabiegach biorąc udział w posiedzeniach Podkomisji stałej do spraw rynku pracy (Komisja Polityki Społecznej i Rodziny) w czasie, których ten projekt był rozpatrywany. W toku spotkań Podkomisji przedstawiciele ZRP wskazali m.in. na: potrzebę zmiany definicji „osoby dorosłej”, zmiany kwalifikacji refundacji na pomoc publiczną de minimis, kwestie włączenia miejskich ośrodków socjoterapii do współpracy z PUP i MOPS w ramach programów aktywizacyjnych, potrzebę skrócenia okresu nauki zawodu w przygotowaniu zawodowym osób dorosłych, potrzebę wydania nowego rozporządzenia wykonawczego dotyczącego refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez pracodawców.
Działania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej są następujące:
- wydane zostało rozporządzenia Ministra PiPS (z dnia 19.12.2013) zmieniające rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom. Rozporządzenie wprowadza przedłużenie możliwości zawierania umów o refundację wynagrodzeń pracowników młodocianych o 6 m-cy, tj. do dnia 30.06.2014 r. Konieczność zmiany przepisów wynikła z przedłużającego się oczekiwania na wydanie przez Komisje Europejską nowych rozporządzeń regulujących udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej.
- w dniu 5.11.2013 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Pośród zmian znalazła się też modyfikacja polegająca na zmianie sposobu kwalifikowania pomocy w formie refundacji wynagrodzeń, udzielanej pracodawcom zatrudniających młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Planuje się, że od 1 lipca 2014 roku refundacja będzie udzielana jako pomoc de minimis. Natomiast umowy z OHP zawarte przed 30 czerwca traktowane będą na dotychczasowych warunkach. Należy zwrócić uwagę, iż bez względu na powyższe zmiany resort nie zamierza wycofywać refundacji, jako jednego z instrumentów rynku pracy. 
Rozumiejąc jak ważną jest dla środowiska rzemieślniczego ta forma pomocy publicznej przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego czynnie uczestniczą w opiniowaniu nadsyłanych projektów oraz posiedzeniach Podkomisji stałej ds. rynku pracy Sejmu RP poświęconych pracom nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wiadomo nie od dziś, że system kształcenia młodych adeptów sztuki rzemieślniczej poprzez pracę u pracodawcy jest najlepszym i skutecznym sposobem na zmniejszenie bezrobocia na polskim rynku pracy, a możliwość uzyskania refundacji i dofinasowania dla pracodawcy jest dodatkową zachętą by uczestniczyć w tym procesie nauki.
Jednocześnie informujemy, że na stronie resortu pracy jest umieszczony projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych (projekt z dnia 6 lutego 2014): http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekty-rozporzadzen-i-zarzadzen/rynek-pracy/rozporzadzenie-w-sprawie-przygotowania-zawodowego-doroslych/

Informacja p. Naczelnik Urzędu Skarbowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu p. Beata Ligęza-Orzeł przesłała do Cechu informację na temat przesyłania zeznań rocznych drogą elektroniczną. Zamieszczamy ją w całości, łącznie z listem otwartym Ministra Finansów Pana Mateusza Szczurka, który to list ma na celu promowanie składania deklaracji i informacji dotyczących wszystkich pracowników w formie elektronicznej, przy użyciu podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, za pośrednictwem strony: www.e-delkaracje.gov.pl
„Rozliczenie w formie elektronicznej to najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania rocznego. Przez Internet, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego można wysłać najbardziej popularne formularze zeznań podatkowych: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami. Dodatkowo system e-deklaracje gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych i jest całkowicie darmowy. Potwierdzeniem złożenia deklaracji jest Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO).Traktowane jest ono na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Korzyści wynikające ze złożenia deklaracji w formie elektronicznej to przede wszystkim oszczędność czasu, niższe koszty złożenia deklaracji podatkowej, łatwość wypełnienia, bezpieczeństwo przesyłanych danych, gwarancja poprawności składanej deklaracji, szybszy zwrot nadpłaty, ochrona środowiska, otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji. Ponadto już dziś informuję, że od 1 stycznia 2015 r. planowane jest powszechne wdrożenie elektronicznych deklaracji PIT-11. Wszystkie firmy zatrudniające powyżej 5 osób będą miały obowiązek przesyłać deklaracje PIT-11 w formie elektronicznej (termin pozostaje bez zmian – do końca lutego). Dla małych firm pozostawiono możliwość składania papierowych PIT-11, jednak w terminie do 31 stycznia”
Beata Ligęza-Orzeł – Naczelnik Urzędu Skarbowego.

Podstarszy laureatem konkursu "Biznes Bez Barier"

Podstarszy naszego Cechu p. Andrzej Danek został Laureatem czwartej edycji konkursu „Biznes Bez Barier”. Celem konkursu jest promocja zatrudniania niepełnosprawnych, pokazywanie dobrych wzorców oraz nagrodzenie dobrych praktyk przedsiębiorców, którzy stwarzają dla sprawnych inaczej przyjazną przestrzeń w prowadzonej przez siebie działalności. Pan Andrzej Danek nagrodzony został w kategorii "Przyjazny Handlowiec".

Targi Szkół Ponadgimnazjalnych


W dniu 27 lutego 2014 r. na terenie Hali Widowiskowo Sportowej w Nowym Sączu odbyły się Targi Szkół Ponadgimnazjalnych. Wśród ponad 20 sądeckich szkół i placówek oświatowych swoja ofertę zaprezentowała nasza szkoła, Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Św. Józefa Cechu Rzemiosła Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Targi Szkół Ponadgimnazjalnych  stwarzają możliwość zapoznania się z przygotowanymi przez sądeckie szkoły propozycjami na rok szkolny 2014/2015, w zakresie liceów ogólnokształcących, techników oraz zasadniczych szkół zawodowych.  Było głośno, gwarnie i wesoło. Dużym wzięciem cieszyło się stoisko fryzjerskie uczniów rzemiosła. W otwarciu Targów szkolnych wzięli udział; Cechmistrz p. Jan First, Dyrektor Biura Cechu p. Urszula Gołąb oraz Dyrektor naszej szkoły p. Bolesław Bielak. Gościem na stanowisku naszej szkoły była otwierająca Targi Wiceprezydent Nowego Sącza p. Bożena Jawor.

Szkolenie dla członków Powiatowej Rady Zatrudnienia


W dniu 18 lutego br. Cechmistrz p. Jan First wziął udział w szkoleniu członków Powiatowej Rady Zatrudnienia dla Miasta Nowego Sącza pn. „Proponowane modele włączenia się pracodawców do procesu kształcenia zawodowego”. Debata odbyła się w Tęgoborzy.  Podczas szkolenia odbyła się dyskusja panelowa w zakresie oczekiwanych efektów kształcenia w zawodach przydatnych na lokalnym rynku pracy, poruszona została także kwestia dotycząca możliwości utworzenia Centrum Kompetencji Zawodowych w Nowym Sączu. Cechmistrz p. Jan First przedstawił wagę i lokalne oraz ponadregionalne korzyści wynikłe z rzemieślniczego modelu kształcenia oraz dotychczasowe dokonania Zasadniczych Szkól Zawodowych Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Sączu. Podczas szkolenia odbyła się również dyskusja dot. uwzględnienia zagadnień dotyczących rynku pracy w zaktualizowanej Strategii Rozwoju Nowego Sącza 2020+, którą poprowadzili - Wojciech Piech i dr Krzysztof Głuc reprezentujący powołany przez Prezydenta Miasta Zespół ds. aktualizacji i uzupełnienia Strategii Rozwoju Nowego Sącza 2020+. Spotkanie konsultacyjne dot. Aktualizacji Strategii Rozwoju Nowego Sącza 2020+ było szesnastym i ostatnim z zaplanowanych środowiskowych spotkań konsultacyjnych.  Przewiduje się, iż prace nad aktualizacją Strategii potrwają do czerwca 2014 roku.

Wizytacja Szkoły Cechowej

W dniach 04-19 listopada 2013 r. Szkoła Cechowa poddana została całościowemu badaniu przez zespół wizytatorów ds. ewaluacji (ewaluacja = ocena przydatności i skuteczności podejmowanych działań) z Kuratorium Oświaty w Krakowie. Wnikliwymi badaniami objęto 100 uczniów, 77 rodziców, 24 nauczycieli. Wizytatorzy przeprowadzili obserwację lekcji, ocenę bazy lokalowej szkoły i jej wyposażenia oraz poddali analizie jakość nauczania w naszej placówce. We wszystkich dwunastu obszarach wyznaczonych przez wymagania przepisów szkoła została oceniona pozytywnie, a najwyższe wskaźniki uzyskała w obszarach:
- promowania wartości edukacji,
- planowaniu i realizowaniu nauki w szkole,
- tworzeniu sprzyjających nauce procesów edukacyjnych,
- aktywności uczniów i nabywaniu przez nich umiejętności i wiadomości,
- respektowania norm społecznych,
- oraz wykorzystania zasobów szkoły na rzecz wzajemnego rozwoju. Najważniejszym w raporcie wydaje się być stwierdzenie: „Szkoła uwzględnia zapotrzebowanie lokalnego rynku w zakresie konkretnych zawodów, które zapewniają absolwentom zatrudnienie, a miejscowej ludności zaspokojenie potrzeb w zakresie usług i wytwórczości”.
Przecież właśnie po to powstała szkoła!!!

Przedsiębiorcy – jedni z najszczęśliwszych ludzi na świecie


Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości najnowsze wyniki badania Global Monitor Report 2013 wskazują, że przedsiębiorczość to doskonały wybór jeśli chodzi o zadowolenie z życia i satysfakcję z pracy zawodowej. Co więcej, w krajach rozwiniętych to kobiety przedsiębiorcy osiągają wyższe wskaźniki zadowolenia z życia niż mężczyźni. Również w Polsce, kobiety deklarują większe zadowolenie z życia i pracy zawodowej. Przedsiębiorcy na całym świecie – niezależnie od tego czy znajdują się we wczesnej fazie rozwoju firmy czy też należą do przedsiębiorstw dojrzałych (powyżej 3,5 roku prowadzenia działalności) – znajdują się na znacznie lepszej pozycji, jeśli chodzi o subiektywne odczucie zadowolenia z życia niż pracownicy najemni czy inne osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę strukturę geograficzną, najszczęśliwsi są przedsiębiorcy z Ameryki Łacińskiej, Karaibów oraz Ameryki Północnej (liderem rankingu światowego jest Peurto Rico). Europejscy przedsiębiorcy jako ogół należą do średnio zadowolonych z życia, choć wciąż występują spore różnice między krajami: najwyższe poziomy well-being odnotowano w Holandii, Finlandii, Szwecji czy Irlandii, najniższe – w Grecji. Polscy przedsiębiorcy są nieco mniej zadowoleni z życia i pracy zawodowej niż ich przeciętni odpowiednicy z Unii Europejskiej. (ja im się nie dziwię. p.t.)

opr. P. Tengowski



 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl