banner
Aktualnie jesteś tutaj:   Strona główna Aktualności PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE - 23 kwietnia ostateczny termin zawarcia umowy
 
 
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 29 fotografii
Odzwiedziny: 302 wejść
Data utworzenia: 15 styczeń 2024
Tytuł Fotogalerii: MIKOŁAJ W CECHU
Autor wpisu: Urszula
Liczba obrazów: 10 fotografii
Odzwiedziny: 396 wejść
Data utworzenia: 14 grudzień 2023
 
[2021-04-08] PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE - 23 kwietnia ostateczny termin zawarcia umowy

PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE


Od 1 stycznia trwa ostatni etap wprowadzania pracowniczych planów kapitałowych (PPK).

Dotyczy on firm zatrudniających mniej niż 20 osób oraz jednostek sektora finansów publicznych, czyli generalnie wszystkich pracodawców, którzy tych umów nie musieli zawrzeć wcześniej. Pracodawcy zatrudniający do 19 osób na zawarcie umowy o zarządzanie PPK mają czas tylko do 23 kwietnia.


Mikroprzedsiębiorcy mogą być jednak zwolnieni z tego obowiązku.

Jest jeden warunek: wszystkie osoby zatrudnione w danym podmiocie muszą złożyć deklarację rezygnacji wpłat do PPK.

Za mikroprzedsiębiorcę dla celów ustawy o PPK uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z ostatnich dwóch lat spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Zwolnienie to jednak nie jest na zawsze, ale tylko do dnia, w którym pierwsza osoba zatrudniona złoży temu podmiotowi wniosek o dokonywanie wpłat do PPK lub do dnia, w którym mikroprzedsiębiorca zatrudni osobę, która nie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK. To oznacza, że jeśli chociaż jedna zatrudniona osoba zmieni zdanie albo nowy pracownik zechce oszczędzać na emeryturę w PPK, pracodawcy dojdą nowe obowiązki. A pod groźbą sankcji nie może on zniechęcać pracowników do PPK.

Wybór instytucji finansowej.

Pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej nie ma, to w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych, wybiera instytucję finansową, która będzie prowadziła PPK. Zawiera z nią umowę o zarządzanie - najpóźniej do 23 kwietnia br.
Po umowie o zarządzanie pracodawca zawiera umowę o prowadzenie PPK - najpóźniej do 10 maja 2021 r.

 



PPK – co to takiego?

PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe są nowym, dobrowolnym, pracowniczym produktem emerytalnym,

PPK są:

• Powszechne

• Współfinansowane przez państwo i pracodawców

• Objęte automatycznym zapisem

Zarządzanie PPK zostaje powierzone podmiotom rynkowym – Instytucjom finansowym oferującym PPK.

PPK – uczestnictwo dobrowolne, czy obowiązkowe?

Każdy zatrudniony pracownik w wieku 18 – 55 lat zostanie zapisany do programu automatycznie, ale będzie mógł się z niego wycofać.

Oznacza to, że uczestnik PPK będzie mógł zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie pisemnej deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu. 

Ale uwaga! By pozostać poza programem, co cztery lata będzie trzeba składać stosowną deklarację.

Osoby w wieku 55 – 70 lat mają prawo dobrowolnego przystąpienia do PPK – aby przystąpić do PPK muszą złożyć deklarację.

 

Finansowanie PPK z Funduszu Pracy

·        Pracownik: wpłata podstawowa – 2% wynagrodzenia brutto; dobrowolna wpłata dodatkowa do  2% wynagrodzenia brutto;

·        Pracodawca: wpłata podstawowa – 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika; dobrowolna wpłata dodatkowa do  2,5% wynagrodzenia brutto pracownika;

·        Państwo: dopłata roczna do PPK -  240 zł oraz jednorazowa wpłata powitalna w wysokości 250 zł

 

Korzyści i koszty dla pracowników

Rozwiązania korzystne dla pracowników (+):

·        Forma oszczędzania na emeryturę, w której partycypują pracodawcy (1,5-2,5% składki miesięcznej) i państwo (240PLN składki rocznej),

·        Jednorazowe wpłaty powitalne finansowane przez państwo,

·        Możliwość wykorzystania środków jako dopłaty do leczenia lub wkładu przy zakupie pierwszego mieszkania,

·        Kapitał uzbierany w ramach PPK będzie podlegał dziedziczeniu.

Rozwiązania budzące wątpliwości i koszty (-):

·        Większe obciążenie wynagrodzenia.

·        Składka na PPK nie będzie zwolniona z podatku dochodowego, a w skrajnych wypadkach podatkiem mogą być obciążone również wypłaty.

 

Wypłata środków z PPK - wycofanie środków przed emeryturą

·        wypłata do 25% zgromadzonych środków w razie poważnego zachorowania uczestnika, współmałżonka uczestnika lub dziecka uczestnika.

·        wypłata do 100% środków na pokrycie wkładu własnego na zakup nieruchomości mieszkaniowej z obowiązkiem zwrotu w okresie do 15 lat,

·        wypłata transferowa - przekazanie środków z jednego rejestru prowadzonego w PPK, na inny rejestr prowadzony w PPK, na IKE byłego współmałżonka uczestnika lub osoby uprawnionej, na PPE osoby uprawnionej.

Wycofanie środków na emeryturę

Możliwe są następujące formy wypłat po osiągnięciu wieku 60 lat (mężczyźni) albo 55 lat (kobiety)  i uzyskaniu uprawnień emerytalnych:

·        25% jednorazowo (o ile uczestnik PPK nie postanowił o wypłacie tej części w ratach)                         a pozostałe 75% ratalnie w 120 ratach miesięcznych,

·        wypłata transferowa na lokatę terminową,

·        100% w formie świadczenia małżeńskiego w co najmniej 120 ratach miesięcznych,

·        wypłata transferowa do zakładu ubezpieczeń na świadczenie okresowe lub dożywotnie.

Zwrot środków

Wypłata całości zgromadzonych środków jest możliwa w każdym czasie, przy czym wypłacane środki zostaną pomniejszone o 30%, dopłaty Państwa oraz podatek od zysków kapitałowych.

Kluczowe zapisy Ustawy o PPK

·        Pracownik ma możliwość rezygnacji z PPK na podstawie pisemnego oświadczenia złożonego Pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek przyjęcia pisemnej rezygnacji i niezwłocznego poinformowania dostawcy PPK. Pracodawca nie może nakłaniać Pracownika do rezygnacji  z PPK (za to są przewidziane kary).

·        Co cztery lata Pracodawca będzie ponownie ujmował na liście pracownika, który uprzednio zrezygnował i będzie odprowadzał za niego składki (do ostatniego dnia lutego danego roku). Pracodawca ma obowiązek, pilnowania terminów i wcześniejszego poinformowania pracownika o ponownym przystąpieniu. Uczestnik może ponownie zrezygnować  z uczestnictwa w tym programie.

·        Pracodawca ma obowiązek terminowego przekazywania uczestnikom, zarządzającemu oraz nadzorowi określonych informacji związanych z prowadzonym PPK.

·        Oszczędności pracowników pozostaną w PPK w momencie odejścia z pracy. Byli pracownicy mogą poprosić o przeniesienie swoich oszczędności do PPK prowadzonego przez nowego pracodawcę, nie będą jednak do tego zobowiązani.

·        Pracodawca wybiera jednego dostawcę PPK spośród Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI) lub Powszechnych Towarzystw Emerytalnych (PTE) lub Towarzystw Ubezpieczeń na Życie (TUnŻ) dopuszczonych do udziału w PPK (oferta umieszczona na portalu emerytalnym), w porozumieniu z reprezentacją pracowników (lub organizacji związkowej). Pracodawca ma możliwość zmiany dostawcy PPK.

·        Pracodawca jest zobowiązany do obliczania i odprowadzania składek pracodawcy                            i pracownika w terminie wypłaty wynagrodzenia oraz do przekazywania wniosku pracownika o dokonanie zmiany (konwersji) funduszu inwestycyjnego do innego niż fundusz właściwy dla wieku pracownika.

·        Czasowe zawieszenie - tylko w okresie przestoju ekonomicznego, o którym mowa w art.2 ustawy z dnia 11 października 2013 o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

·        W ramach PPK ma być dostępnych co najmniej 5 Funduszy zdefiniowanej daty („cyklu życia”), które z upływem czasu stopniowo zmieniają strukturę inwestycji zwiększając udział części dłużnej. Uczestnik jest automatycznie przypisywany do danego funduszu, właściwego dla jego daty urodzenia, ale na wniosek uczestnika możliwa jest zmiana funduszu.

·        Opłaty za zarządzanie zostały ograniczone do wysokości 0,6% wartości zarządzanych aktywów w skali roku (w podziale na 0,5% opłaty za zarządzanie oraz 0,1% za osiągnięty wynik).

Więcej informacji można uzyskać na stronie:

https://www.mojeppk.pl/

https://pfr.pl/pl/ppk

 




 
 
 
CECH Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
33-300 Nowy Sącz, Rynek 11

Centrala tel.: +48 18 443 75 21

Dyrektor biura
tel.: 18 443 75 21, fax: 18 443 77 07

email: cech@nowysacz.com.pl

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30
 
 
Copyright © 2005 - 2024 - CECH Nowy Sącz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projektowanie stron www iPolska.com.pl